in

WHO zmieni zalecenia dotyczące noszenia maseczek. Wyniki najnowszych badań mówią same za siebie.

Pomimo iż nie musimy już nosić maseczek na świeżym powietrzu, w zamkniętych pomieszczeniach nadal one obowiązują i mają za zadanie zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Naukowcy po raz kolejny postanowili zmierzyć się z prawdą na temat maseczek. Wyniki najnowszych badań skłoniły WHO do wystosowania nowych zaleceń dotyczących zakrywania ust i nosa.

Czy maseczki chronią przed koronawirusem?

Badania przeprowadzane w ostatnim czasie przez ekspertów miały udowodnić skuteczność noszenia maseczek i zachowywania dystansu społecznego – padła odpowiedź na pytanie, czy naprawdę chronią one przed koronawirusem.

Profesor Holger Schunemann przeprowadził badania razem z międzynarodową grupą naukowców. Jest on epidemiologiem klinicznym na McMaster University w Ontario w Kanadzie. Żeby sprawdzić skuteczność maseczek i trzymania dystansu społecznego, przeanalizował razem z zespołem 172 badań z 16 krajów świata.

Otrzymane wyniki nie pozostawiają żadnych złudzeń – choć wiele osób wątpi w to, że zminimalizują ryzyko tymi sposobami, są one skuteczne.

Badania wykazały, że dystans społeczny zmniejsza ryzyko zachorowania aż o 80 procent. Odległość minimum metra pomiędzy osobami sprawia, że ryzyko maleje do ok. 3 procent. Przy zachowaniu odległości mniejszej niż metr, ryzyko wzrasta do 13 procent. Nie ma wątpliwości co do tego, że zachowywanie 2 metrów odległości ma sens.

A co z maseczkami? Okazuje się, że dzięki nim ryzyko zakażenia spada o 85 procent! Choć wiele osób podważa ich skuteczność, prawda jest jedna – zmniejszają szanse zachorowania do zaledwie ok. 3,1 procent.


Wyniki badań pokazały, że zasłanianie oczu również nie pozostaje bez znaczenia. Noszenie nawet zwykłych okularów zmniejsza ryzyko zakażenia aż o 78 procent.

Wnioski po przeprowadzonych badaniach są trzy: warto zachowywać dystans społeczny, nosić maseczkę i chronić oczy.

Zdaniem naukowców znoszenie obowiązku noszenia maseczek może okazać się podjęte przedwcześnie – WHO po wynikach przeprowadzonych badań pracuje obecnie nad zmianą zaleceń.

Źródło: portal.abczdrowie.pl, who