in

Pilna odezwa WHO: Milionom Polaków grozi śmiertelne zagrożenie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o rozpoczęciu we wtorek 8 grudnia nowej kampanii, która będzie obecna w życiu między innymi Polaków przez cały 2021 rok. O czym mowa?

Śmiertelne zagrożenie

Nowa kampania WHO ma na celu zachęcenie palaczy do rzucenia swojego nałogu. W ramach tego powstało wyzwanie “Commit to Quit” na WhatsAppie. Przygotowany został także dokument o ciekawym tytule: „Ponad 100 powodów, dla których warto rzucić palenie”. To zapewnienie pomocy 780 mln ludzi z całego świata, którzy myślą o rzuceniu palenia, jednak do tej pory wszelkie próby kończyły się porażką.

„Z powodu pandemii COVID-19 miliony palaczy chcą rzucić palenie. Kampania wesprze co najmniej 100 milionów ludzi próbujących rzucić palenie, poprzez stworzenie społeczności osób biorących udział w wyzwaniu” – informuje Jaimie Guerra z WHO.

Nowa kampania WHO w dużej mierze jest skierowana do mieszkańców Polski, jako do jednego z 10 krajów o największym odsetku osób palących na świecie. Poza Polską w tym zestawieniu znalazły się m.in. Niemcy, Ukraina, Rosja i USA.

WHO w ramach swojej kampanii będzie zachęcała rządy do zaostrzenia przepisów antynikotynowych. Poza tym organizacja stworzy także „cyfrowe społeczności”, których członkowie będą się nawzajem wspierać w rzucaniu nałogu.

„Palenie zabija 8 milionów ludzi rocznie, ale jeśli palacze potrzebują większej motywacji do rzucenia nałogu, to pandemia spełnia tę funkcję” – mówił dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

WHO na początku tego roku przekazało informację, że palacze są o wiele bardziej narażeni na zakażenie COVID-19 i cięższy przebieg choroby, który może zakończyć się nawet śmiercią. Poza tym trzeba pamiętać, że palenie przyczynia się do powstawania chorób niezakaźnych, jak choroby układu krążenia i układu oddechowego, nowotwory czy też cukrzyca.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

źródło: o2