Cukrzycę diagnozuje się i leczy na ogół długo po tym, jak pojawiają się jej pierwsze symptomy. Mało kto bowiem jest w stanie je odczytać i rozpoznać jako objawy tej choroby. Zanim zostaje rozpoznana zdąża dokonać spustoszeń w organizmie. Naucz się dostrzegać niepokojące objawy, by odpowiednio wcześnie zareagować.
1. Wzmożone pragnienie i oddawanie moczu.
To jedne z najbardziej charakterystycznych objawów przepowiadających chorobę. Nerki chorego nie są w stanie zaabsorbować nadmiaru cukru, który usuwany jest z moczem. Zaczynamy pić coraz więcej i więcej. Zdrowy człowiek oddaje mocz około 6-7 razy dziennie. Jeśli zauważyłeś wyraźne zwiększenie częstotliwości powinno Cię to skłonić do diagnozy w kierunku cukrzycy.
2. Wzrost łaknienia
Organizm nie produkuje wystarczającej ilości insuliny potrzebnej do przekształcenia jej w glukozę, która jest źródłem energii. Stąd pojawia się uczucie potrzeby jedzenia więcej.
3. Ciągłe zmęczenie
Niedobór glukozy skutkuje ciągłym uczuciem braku energii i zmęczenia. Może być ono oczywiście objawem innych chorób, ale jeśli występuje wraz z innymi objawami może potwierdzać cukrzycę.
4. Niewyraźne widzenie
Problemy ze wzrokiem wiążą się ze zmianami ogólnymi w ustroju, które wywołują puchnięcie i odkształcanie soczewki. Diabetycy skarżą się na utratę ostrości widzenia. Te zmiany są odwracalne pod warunkiem wdrożenia leczenia.
5. Nagły spadek wagi bez wyraźnej przyczyny
Kiedy ciało nie dostaje glukozy zaczyna spalać mięśnie i tłuszcz by zyskać potrzebną energię. Nie bez znaczenia jest także odwodnienie organizmu, które przyczynia się do spadku wagi.
6. Świąd
Brak wody skutkuje sięganiem po rezerwy znajdujące się w tkance skóry, która wysycha, staje się szorstka, mało elastyczna i podrażniona. Zaczyna nieprzyjemnie swędzieć.
7. Wolniejsze gojenie się ran
Nadmiar cukru we krwi sprzyja stanom zapalnym, osłabia krążenie krwi i spowalnia procesy gojenia ran.
8. Ciemne plamy na skórze
Pojawiają się zazwyczaj w okolicach pach, szyi czy na dłoniach w tzw. fałdkach skóry. To takie cienie, które przypominają zabrudzenia, ale nie da się ich zmyć.
9. Mrowienie i drętwienie stóp czy dłoni
Osłabione krążenie sprawia, że krew wolniej dociera do najdalszych partii ciała – stóp, a szczególnie palców. Prowadzi to do uszkodzenia nerwów, które wywołują odczucie drętwienia i mrowienia.
Jeśli zauważyłeś u siebie wszystkie powyższe objawy, koniecznie powiedz o tym swojemu lekarzowi!