in ,

Eksperci ostrzegają: istnieje ważniejszy objaw COVID-19 niż kaszel czy gorączka. Wyniki badań szokują.

Brytyjscy naukowcy postanowili przeprowadzić badania, których wyniki zdumiały każdego. Jak się okazuje, utrata węchu jest uznawana za najbardziej wiarygodny objaw COVID-19. Pojawia się on o wiele częściej niż kaszel lub gorączka. Każdy powinien o tym wiedzieć.

Ważny objaw, o którym każdy powinien pamiętać

Naukowcy z University College London (UCL) przebadali 590 osób, które na samym początku pandemii skarżyły się na problemy z węchem czy też smakiem. U 80 proc. potwierdzono obecność koronawirusa. Aż 40 proc. z nich nie miało innych objawów wskazujących na zakażenie.

Do badań zgłosili się ochotnicy. Od 23 kwietnia do 14 maja wysyłali SMS-y do czterech przychodni w Londynie. Wśród oficjalnych objawów COVID-19 nie ma jeszcze utraty węchu lub smaku, dlatego do badań wzięto osoby które przestały odczuwać smaki i zapachy w okresie czterech tygodni od zgłoszenia.

Szokujące wyniki badań

Uczestnicy badania mieli przeprowadzane testy pod kątem obecności przeciwciał SARS-CoV-2. Pozytywny wynik wskazywał na przebytą infekcję. Każdy z badanych miał łagodne objawy (z utratą węchu lub smaku włącznie albo tylko te objawy).

Prof. Rachel Batterham, szefowa zespołu specjalistów, która odpowiada za przeprowadzanie tych badań, tłumaczy:

“Ważne, abyśmy zwracali uwagę nawet na najmniejsze zmiany w funkcjonowaniu zmysłów węchu lub smaku i od razu rozpoczynali kwarantannę. Szczególnie jeśli przestaniemy czuć takie zapachy jak perfumy, wybielacz, pasta do zębów czy kawa” – mówi.

Nie wszyscy pacjenci tracą węch, ale jeśli tak się dzieje, najprawdopodobniej jest to koronawirus, ponieważ atakuje komórki znajdujące się w tylnej części nosa, gardła i języka. To ważne, szczególnie przy odróżnianiu koronawirusa od przeziębienia.

Naukowcy z londyńskiego King’s College, zbierający dane z aplikacji Covid Symptom Study, obliczyli, że 60 proc. osób z COVID-19 utraciło zmysł węchu lub smaku.

Choć jest to łagodny objaw, nikt nie powinien go lekceważyć – profesor Batterham podkreśla, że osoby z tym objawem powinny poddać się kwarantannie, aby nie zarażać innych i przebadać się, ponieważ koronawirus w tym wypadku jest bardzo prawdopodobny.

Źródło:medonet.pl