in

Morawiecki przekazał kluczowe wiadomości dla Polaków. Wszystko zacznie się po Nowym Roku.

Premier Mateusz Morawiecki przekazał właśnie kluczowe informacje dotyczące szczepionek na COVID-19. Podkreślił przy tym, że rząd zajmuje się aktualnie tym, aby obywatele nie musieli martwić się ich dostępnością. Z dumą poinformował, że zakupiono już 60 mln dawek.

Informacje o szczepionkach

W zeszłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki poinformował o tym, że Polska ma już podpisaną umowę na 45 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19 z trzema firmami farmaceutycznymi: Pfizer BioNTech, Johnson&Johnson i AstraZeneca.

W dniu dzisiejszym Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych przekazał kolejne wiadomości. Jak się okazało, zapasy szczepionek zostały zwiększone.

„Na chwilę obecną mamy już zarezerwowanych i zakupionych ponad 60 000 000 dawek szczepionek od 6 wiodących światowych producentów” – pisze Mateusz Morawiecki na Facebooku.

Jak przekazuje portal next.gazeta.pl, Polska podpisała umowę na zakup 16 mln dawek szczepionek z firmy Astra Zeneca, 16,98 mln dawek z Janssen Pharmaceutica NV / Johnson&Johnson, 16,74 mln dawek z Pfizer/BioNTec, 5,72 mln z CureVac i 6,69 mln z Moderny.

Łącznie mowa o 62,141 mln dawkach, co wiąże się z kosztami wynoszącymi ok. 2,4 mld zł. Szef rządu podkreśla, że zapas szczepionek pozwala na stwierdzenie, że jesteśmy „zabezpieczeni”. Polska zacznie od teraz wdrażanie Narodowego Programu Szczepień na COVID-19.

Projekt powędrował do konsultacji społecznych, co ma potrwać do soboty, a już w przyszły wtorek ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów. Trwa nabór podmiotów odpowiedzialnych za prowadzenie punktów szczepień. Póki co możliwe by było zaszczepienie 180 tysięcy osób tygodniowo. Nabór będzie trwać do 11 grudnia, a wraz z 15 grudnia ogłoszony zostanie spis placówek, które biorą udział w Narodowym Programie Szczepień.

Źródło: Money