in

Wariant Delta ma na celowniku głównie tę jedną grupę osób.

Jak już wiadomo, szczepionki na koronawirusa chronią także przed wariantem delta. Ci, którzy nie są zaszczepieni, będą musieli liczyć się z tym, że należą do grupy zwiększonego ryzyka. Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej przekazał w ostatnim czasie, że wariant ten najbardziej uderza w takie osoby.

Zdaniem „New England Journal of Medicine” szczepionki pomagają zwalczyć koronawirusa. Można to stwierdzić dzięki danym personelu medycznego zaszczepionego preparatem w technologii mRNA. W badaniach wzięło udział 3975 osób, które obserwowano od połowy grudnia 2020 do 10 kwietnia 2021. U 204 medyków stwierdzono zakażenie koronawirusem. Pięciu z nich było w pełni zaszczepionych, jedenastu – tylko jedną dawką.

„Skuteczność szczepionki sięgała 91 proc. przy pełnym i 81 proc. przy częściowym szczepieniu. Średnie obciążenie wirusowym RNA było o 40 proc. niższe u zaszczepionych, niż u nieszczepionych” – przekazał na Twitterze dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert naczelnej Rady Lekarskiej ds. Covid-19.

Ekspert przy okazji przytoczył historię premiera Luksemburga Xaviera Bettela, zaszczepionego jedną dawką. Mężczyzna ten trafił do szpitala z powodu zakażenia COVID-19.

”Uległ zakażeniu, gdyż najprawdopodobniej nie zdążył otrzymać drugiej dawki szczepionki. Mimo to dzięki temu przebieg infekcji jest umiarkowanie objawowy. Pamiętajmy, jedna dawka daje około 30-50 proc. ochrony przed wariantem Delta” – komentuje dr Grzesiowski.

Wariant Delta

Po Europie rozprzestrzenia się już wariant Delta, który budzi prawdziwy postrach. Jak się okazuje, uderzy on najbardziej w osoby niezaszczepione. W Polsce zostało wykrytych już 113 przypadków Delty.

„Wirus wywołuje więcej zakażeń u dzieci i młodzieży, dlatego liczba hospitalizacji i zgonów jest niższa, niż przy poprzednich falach. Jeśli chcemy być bezpieczni – szczepmy się!” – przekonuje.

„Koronawirus (i wiele innych wirusów) działa jak „ślepy snajper”, który mutując, strzela na oślep coraz dłuższymi seriami. Szczepionki działają jak kamizelki kuloodporne. Ratują życie. W krajach o wysokim odsetku zaszczepionych, 99 proc. osób zabitych przez Covid jest nieszczepionych” – tłumaczy na Twitterze dr Grzesiowski.

COVID-19 zostanie z nami na długo i nie przeistoczy się jakimś cudem w grypę.

„Dlatego konieczne są powszechne szczepienia, nadzór epidemiologiczny, monitorowanie wariantów, maski, dystans, dezynfekcja, inwestycje w zabezpieczenia i nowe leki” – przypomina lekarz.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: PAP, Twitter