in

Nowy sposób oszustów, dzwonią do Polaków. Na to łatwo się nabrać.

Centralne Biuro Śledcze Policji alarmuje – Polacy po raz kolejny mogą paść ofiarą oszustw. Bardzo łatwo się nabrać. Oszuści podszywają się pod funkcjonariuszy CBŚP oraz banków, prosząc o pomoc polegającą między innymi na przekazaniu pieniędzy czy wrażliwych danych.

Trzeba zachować szczególną ostrożność w chwili, gdy dzwonią do nas rzekomi funkcjonariusze CBŚP i pracownicy banków. Policja postanowiła przypomnieć, że „policjanci nigdy nie proszą o pomoc w akcji osób prywatnych, tym bardziej nie żądają przekazania pieniędzy czy oddania kart bankomatowych wraz z podanym numerem PIN”.

Uwaga na oszustów

Oszustwo to zwane także vishingiem korzysta z ufności ofiar. Stosowane są różnego rodzaju sposoby manipulacji, mające za zadanie nakłonić daną osobę do podjęcia konkretnego działania. Możemy zostać nakłonieni do instalacji aplikacji typu TeamViewer Quick Support, Quick Support czy AnyDesk, które umożliwiają oszustom dostanie się do naszego urządzenia, a co za tym idzie przelanie pieniędzy i pozyskanie naszych danych.

Choć niemal cały czas jest głośno o tego typu oszustwach, wciąż znajdują się osoby, które dają się nabrać i mierzą się z poważnymi konsekwencjami swojej ufności. Warto uświadamiać w tym zakresie przede wszystkim osoby starsze, nie zdające sobie sprawy z zagrożenia.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy zadzwonił do nas podszywający się oszust, najlepiej się rozłączyć i skonsultować z daną instytucją, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Pamiętaj – nie udostępniaj nikomu danych – numeru PESEL, hasła i loginu do bankowości internetowej, numeru karty bankowej i PINu itp.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

źródło: dobreprogramy.pl