in ,

Andrzej Duda właśnie podpisał ustawę. Można otrzymać nawet 12 tys. złotych!

Ustawa wprowadzająca Rodzinny Kapitał Opiekuńczy właśnie została podpisana przez Andrzeja Dudę. Wraz z początkiem 2022 roku zacznie obowiązywać nowe świadczenie, które będzie wsparciem dla rodziców. Można otrzymać nawet 12 tys. złotych. Znamy szczegóły.

Na oficjalnej stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pojawiła się właśnie informacja o tym, że prezydent podpisał ważną ustawę.

Nowe świadczenie

Jak się okazuje, rodzice będą mogli decydować, czy wolą dostawać 500 złotych co miesiąc przez dwa lata, czy raczej 1000 złotych przez rok. W przypadku tego świadczenia nie trzeba martwić się kryterium dochodowym. Pieniądze będzie można wydać na to, co według rodziców jest najbardziej potrzebne.

„Wybór należy do rodziców. Rodzice sami zdecydują też, na co wydać pieniądze – np. żłobek, nianię czy samodzielną opiekę nad dzieckiem” – przekazuje ministerstwo.

Według informacji podanych przez resort, już w pierwszym roku świadczenie to będzie dotyczyć ok. 615 tys. dzieci. Ustawa zacznie obowiązywać wraz z dniem 1 stycznia 2022 roku. Warto jednak podkreślić, że prezydent przewiduje dofinansowanie dla tych, którzy nie zostaną objęci Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym.

„Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – przekazywane bezpośrednio instytucji (nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodziców). Tutaj też nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe” – podkreśla resort.

Źródło: Twitter, TVN24