NewsZ kraju

Andrzej Duda właśnie podpisał ustawę. Na tę wiadomość czekało mnóstwo Polaków.

Prezydent zajął się podpisaniem ustawy z dnia 7 lipca 2022 roku o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Dzięki temu Polacy będą mogli skorzystać chociażby z tzw. wakacji kredytowych.

Co to oznacza w praktyce? Na co trzeba być przygotowanym? Znamy szczegóły.

Decyzja została podjęta

Wielu Polaków czekało na informacje dotyczącą podpisania ustawy. Aby nieco odetchnąć, część osób z pewnością zdecyduje się na „wakacje kredytowe”.

„Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom powstała w trudnych czasach. Wzbudziła wiele dyskusji, ale podkreślam, że ten projekt znalazł poparcie większości” – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Czego tak właściwie dotyczy podpisana ustawa?

„Ustawa zawiera ważny element, jakim jest przedłużenie tarczy antyinflacyjnej do 31.10 br.; wprowadza także tzw. wakacje kredytowe – zawieszanie na dwa miesiące kredytu hipotecznego zawartego w walucie polskiej” – podkreśliła głowa państwa.

„Oznacza to odroczenie rat kapitałowych i odsetek na określony ustawą okres. Nie oznacza to zwolnienia z kredytu. W obecnej sytuacji to zawieszenie daje możliwość podjęcia decyzji finansowych w gospodarstwie domowym” – dodała.

Okres wejścia w życie tej ustawy wynosi 14 dni.

„Termin podpisana jest szybki, bo chciałem, aby weszła ona w życie przed początkiem sierpnia.” – wytłumaczył Andrzej Duda.

Wakacje kredytowe dotyczą  „jednej umowy zawartej w złotych polskich w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych”. Polacy mogą nie płacić rat nawet przez okres 8 miesięcy.

– po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r.
– po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.

W przypadku wakacji kredytowych mowa o części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat przedłużane zostają bez kolejnych odsetek.

Co trzeba zrobić, aby przejść na wakacje kredytowe?

– mieć zawartą umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r.;
– zakończyć okres kredytowania co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

Źródło: o2.pl