in

Coraz więcej Polaków kupuje to urządzenie – Jest niezwykle ważne dla każdego z COVID-19

Jak się okazuje, urządzenie, które dotychczas nabywały jedynie osoby cierpiące na przewlekłe choroby płuc, może okazać się bardzo pomocne w przypadku COVID-19. Coraz więcej Polaków kupuje urządzenie zwane pulsoksymetrem profilaktycznym. Co to takiego?

„To urządzenie jako jedyne pozwala nam w domowych warunkach sprawdzić w jakim stadium COVID-19 jest pacjent i czy wymaga pilnej hospitalizacji” — tłumaczy dla portalu WP abcZdrowie dr Michał Domaszewski, lekarz rodzinny i autor bloga.

Pulsoksymetr dla osób z COVID-19

Pandemia koronawirusa zmusza nas do większego dbania o swoje bezpieczeństwo. Niezwykle pomocne może się tu okazać urządzenie, jakim jest pulsoksymetr. Służy on do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi.

„Jest to bardzo proste w użytkowaniu urządzenie. Wystarczy założyć je na palec i po kilku sekundach wiemy, jaki jest poziom tlenu we krwi” — podkreśla dr Michał Domaszewski.

Sprzęt pochłania przez krwinki czerwone promieniowanie o dwóch różnych długościach fal — czerwonego i podczerwonego. Sygnał, który jest mierzony zawiera dwa segmenty – stały i zmienny, czyli pulsujący.

Kluczowy w działaniu urządzenia jest fakt, iż hemoglobina utlenowana i odtlenowana wykazują właściwości optyczne. Czujnik zawarty w urządzeniu zazwyczaj jest zakładany przez pacjenta na mały palec, małżowinę uszną, czoło lub skrzydełko nosa, a u noworodków na stopę czy też na nadgarstek.

„Przed pandemią koronawirusa z tych urządzeń korzystały głównie osoby z przewlekłymi chorobami płuc, jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc” — dodaje dr Domaszewski.

Urządzenie nie służy w żadnym razie do diagnozowania COVID-19. Jest on jednak przydatny w chwili, gdy dana osoba choruje i musi zostać w domu.

„U osoby zdrowej poziom natlenienia krwi powinien wynosić 96-99 proc. Często jest to indywidualne. Jeśli jednak natlenienie krwi spada poniżej 95 proc., to może być wskazanie do hospitalizacji” — mówi dalej specjalista.

Urządzenie to sprawdzi się niemal dla każdego i w dodatku jest proste w obsłudze.

„W przypadku chorych na COVID-19 saturacja krwi jest jednym z najważniejszych pomiarów. Osoba, która przechodzi pierwsze stadium choroby, będzie miała natlenienie krwi powyżej 95 proc. Jeśli saturacja spada, zaczyna się drugie stadium choroby i trzeba pilnie skontaktować się z lekarzem” — podkreśla.

Na obecną chwilę lekarze mogą wyróżnić trzy fazy zachorowania na koronawirusa: objawy wstępne, namnażanie się wirusa (wiremia) oraz tzw. burza immunologiczna, zwana cytokinową.

Pulsoksymetr pokaże nam, na którym etapie choroby aktualnie jesteśmy. Jest to bardzo ważne, szczególnie że pacjentom w początkowej fazie zakażenia można podać remdesivir, który może skutecznie zatrzymać rozwój wirusa w organizmie.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródła: portal.abczdrowie.pl, wikipedia.org