fot. flick/Christine Leiser
in

Zjedz 6 pieczonych ząbków czosnku. Będziesz zaskoczony, jak wpłynie to na Twoje ciało w ciągu 24 godzin.

Surowy czosnek to naturalny antybiotyk. Dzięki obecnej w nim allicynie ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwpasożytnicze. Pozytywnie oddziałuje na kondycję całego organizmu, dlatego warto dodawać go do potraw. Ale nie każdy może jeść surowy, a czosnek pieczony ma również bardzo ciekawe właściwości.

Zanim upieczesz czosnek pamiętaj, aby go lekko rozgnieść. Alliina musi się wydostać i połączyc z allinazą. Do tego dochodzi dopiero podczas naruszenia struktury czosnku. Następnie trzeba odstawić czosnek na 10 minut.

 

Podgrzewanie czosnku tuż po pokrojeniu niszczy allinazę, zanim zdąży ona połączyć się z alliiną. Bez tego enzymu jego ząbki nie mają tak pozytywnego wpływu na zdrowie.

1. Jak upiec czosnek?

fot. flick/Christine Leiser

Piekarnik nagrzewamy do temperatury 200 stopni. Ścinamy ostrym nożem ok. 1 cm główki, żeby odsłonić ząbki. Układamy ją na blasze wyłożonej folią aluminiową (można polać oliwą). Pieczemy ok. 30 minut. Po tym czasie czosnek zbrązowieje i stanie się miękki. Po wystygnięciu jest gotowy do zjedzenia. Powinien łatwo się wyciskać z łupinek.
2. Jaki wpływ pieczony czosnek ma na zdrowie?

Dietetycy zalecają przeprowadzać kurację z pieczonego czosnku raz w miesiącu. Należy zjeść 6 ząbków pieczonego czosnku, następnie w ciągu 24 godzin wypić 2 litry wody i jeść wyłącznie produkty ułatwiające trawienie czyli dużo warzyw. Nie jeść czerwonego mięsa, przetworzonej żywności i cukru.

1 godzina – w ciągu godziny od spożycia organizm wchłonie allicynę, witaminy z grupy B i mangan.

2-4 godziny – do krwiobiegu przedostaną się przeciwutleniacze i rozpoczną ochronę organizmu przed negatywnymi skutkami stresu oksydacyjnego i działania wolnych rodników.

6 godzin – czosnek wesprze pracę nerek, zmniejszy obrzęk tkanek i przyspieszy spalanie tłuszczu

7 godzin – wzmocni układ odpornościowy, uruchomi działanie antybakteryjne aktywuje przeciwciała.

10 godzin – witaminy, minerały i związki siarkowe zwiększą dopływ tlenu do komórek przyczyniając się do opóźniania procesów starzenia i powstawania zmarszczek

24 godziny – obniży poziom złego cholesterolu i trójglicerydów we krwi, usprawni prace jelit, wyreguluje ciśnienie, zwiększy wydolność fizyczną, zredukuje zmęczenie, wzmocni kości i stawy.

Wypróbuj koniecznie i ciesz się pozytywnymi zmianami w Twoim organizmie.