fot. ©Webniusy`
in ,

Seniorzy, nie przegapcie tej daty! To ostatni dzwonek na skorzystanie z ogromnej ulgi

Niewielu seniorów wie, że ma możliwość skorzystania z tzw. PIT-0. To ważna ulga podatkowa, która obowiązuje od początku 2022 roku i pozwala seniorom, którzy pomimo nabycia prawa do emerytury, w dalszym ciągu pracują, na uniknięcie płacenia podatku od dochodów. Niemniej jednak, termin składania dokumentów zbliża się do końca i warto się pospieszyć.

Duże korzyści dla seniorów

W ramach tej ulgi seniorzy, którzy nadal pracują, nie będą płacić podatku od przychodów z pracy na etacie, zlecenia lub działalności gospodarczej oraz zasiłków macierzyńskich. Jest to szczególnie korzystne dla osób z wyższymi wynagrodzeniami.

Otrzymanie ulgi wiąże się z pewnymi limitami – można ją otrzymać do kwoty rocznych przychodów wynoszącej 85 528 zł. Dodatkowo pracujący seniorzy, którzy rozliczają się według skali podatkowej, zapłacą podatek dopiero po przekroczeniu 115 528 zł zarobków. (30 tys. zł kwoty wolnej + 85 528 zł ulgi).

Kto może skorzystać z ulgi?

Ulga dotyczy kobiet powyżej 60 roku życia oraz mężczyzn powyżej 65 roku życia, którzy nie otrzymują emerytury, renty rodzinnej lub świadczeń równorzędnych.

Jak podaje krajowa Informacja Skarbowa, zwolnienie dotyczy przychodów z następujących źródeł:

– Pracy na etacie (umowa o pracę, stosunek służbowy, praca nakładcza, spółdzielczy stosunek pracy).
– Z umów zlecenia zawartych z firmą.
– Z działalności gospodarczej opodatkowanych według skali podatkowej, 19% podatkiem liniowym, stawką 5% (tzw. ulga IP Box) oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
– Z zasiłków macierzyńskich, pod warunkiem, że podatnik podlega z tytułu uzyskania tych przychodów ubezpieczeniom społecznym w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Jak skorzystać z ulgi?

Aby skorzystać z tej ulgi, seniorzy muszą złożyć odpowiednie oświadczenie swojemu pracodawcy, że mają prawo do odliczenia podatkowego. Ci, którzy takiego oświadczenia nie złożyli w 2022 roku, mogą skorzystać z ulgi przy wypełnianiu rocznego PIT-a. Mogą to zrobić poprzez złożenie zeznania pisemnie lub przez usługę Twój e-PIT.

PIT-0 to ważna zmiana wprowadzona wraz z tzw. Polskim Ładem. Dzięki temu, że seniorzy mogą skorzystać z tej ulgi, mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy. Według obliczeń portalu Fakt.pl, osoba zarabiająca 4 tys. zł brutto, może odliczyć aż 1010 zł oszczędności za cały 2022 rok. Z kolei osoba otrzymująca pensję w wysokości 5 tys. zł brutto, może odliczyć aż 2253 zł na swoim koncie.

Termin na skorzystanie z ulgi PIT-0 dla seniorów mija 2 maja, więc warto się pospieszyć.

Źródło: kis.gov.pl, fakt.pl