in

Nawet do 4000 zł ulgi na dzieci – może ją dostać każdy rodzic, znamy szczegóły.

Jak się okazuje, rodzice mają powody do radości. Można dostać ulgę wynoszącą nawet 4000 zł. Wystarczy spełnić kilka warunków i uważnie rozliczać PIT. Koniecznie dowiedz się, o czym mowa!

Początek roku jest równoznaczny z obowiązkiem rozliczenia PIT przez pracowników, czyli podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie ma wątpliwości co do tego, że nie jest to proste i przyjemne, ale warto poświęcić na to więcej czasu. Polacy mogą dostać ulgi, a do ich portfeli trafi naprawdę spory zastrzyk gotówki. Mowa między innymi o uldze na dziecko.

Ulga na dziecko – co trzeba wiedzieć?

Ulgę na dziecko może dostać każdy rodzic, opiekun czy rodzic zastępczy. Warunek to faktyczne wykonywanie władzy rodzicielskiej nad niepełnoletnim podopiecznym.

Każdy, kto opłaca podatek na ogólnych zasadach i rozlicza się według skali podatkowej, będzie mógł liczyć na ulgę prorodzinną. Nie mogą jednak ubiegać się o nią Polacy rozliczający się z Urzędem Skarbowym w sposób uproszczony – mowa o podatku liniowym, ryczałcie ewidencjonowanym czy też karcie podatkowej.

Ulga na dziecko trafi do tych, którzy mają niepełnoletnie pociechy, a także do tych, którzy mają niepełnosprawne dzieci, otrzymujące zasiłki pielęgnacyjne lub rentę socjalną.

Na taką ulgę mogą też liczyć sami rodzice, sprawujący opiekę nad pociechami do 25. roku życia. Jest to możliwe w chwili, kiedy dziecko kontynuuje naukę, a jego dochody (z wyłączeniem renty rodzinnej) i przychody, które dostaje w ramach ulgi dla młodych nie są większe niż 3 089 zł.

Ulga trafi do tych rodziców, którzy faktycznie się tymi dziećmi opiekują. Nie wystarczy wyłącznie władza rodzicielska. Ci, którzy raz na jakiś czas widują swoje dziecko lub płacą alimenty, mogą o tym zapomnieć.

Samotni rodzice wychowujący jedno dziecko nie mogą zarabiać powyżej 112 000 zł. Podobnie wygląda to w przypadku małżeństwa, które pozostaje w formalnym związku co najmniej rok czasu. Jeśli chodzi o osobę w konkubinacie, nie może ona zarabiać więcej niż 56 000 zł. Limity te nie dotyczą jednak opiekunów kilkorga dzieci.

Rodzice wychowujący jedno dziecko mogą liczyć na ulgę w wysokości 1112,04 zł rocznie. Taka sama kwota będzie w przypadku drugiej pociechy. Trzecie dziecko będzie wiązało się już z sumą 2 000,04 zł. Pięcioosobowa rodzina z trójką dzieci dostanie ponad 4000 zł za rok.

Żeby dostać ulgę na dziecko, konieczne jest przygotowanie formularza: PIT-37 albo PIT-36, lub PIT/O. W przypadku rodziców składających wspólną deklarację podatkową, są zobowiązani do wpisania ulgi na każdą ze swoich pociech. Jeśli rozliczają się osobno, jest opcja wpisania ulgi proporcjonalnie.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: Super Express