in ,

18 z pozoru zwyczajnych rzeczy, które mają ukryte funkcje. Mało kto o nich wie, a mogą ułatwić życie!

Zwykle używając rzeczy przyzwyczajamy się do korzystania z jej głównej funkcji, nie pamiętając lub nie wiedząc, że ma także inne, często ukryte, o których istnieniu nie wiedzieliśmy, a mogą ułatwić nam życie.

Zestawiliśmy 18 różnych rzeczy, które takimi dysponują.

1. Pudełka z jedzeniem na wynos

Mało kto wie, że konstrukcja pudełka nie jest przypadkowa. Sposób złożenia pozwala także rozłożyć je i uzyskać talerz, z którego je się znacznie wygodniej.

2. Cylinder na ładowarce laptopa

To filtr, który ma wytłumić wibracje i poprawić jakość sygnału cyfrowego.

3. Guzik na kołnierzu koszuli

Dziś nieco rzadziej spotykany, z powodu mody na duże krawaty. Kiedyś pełnił funkcję utrzymania kołnierzyka w idealnej pozycji, dziś służy do dekoracji.

4. Wgniecenia w dnie butelek wina

Korkowanie powoduje mocny nacisk na dno. Wgniecenie zmniejsza ten nacisk i rozprowadza bardziej równomiernie. W winach musujących jest więc znacznie większe.

5. Pozioma dziurka pierwszego guzika koszuli

Czemu ta jest pozioma skoro wszystkie pozostałe ułożone są pionowo? Ten guzik rozpina się najczęściej, a pozioma dziurka to ułatwia.

6. Dodatkowe otwory w butach

Dziś służą do wentylacji. Dzięki nim obuwie lepiej oddycha. Ale tak naprawdę są pozostałością z pierwowzorów trampek przeznaczonych dla koszykarzy. Dziurki umożliwiały dodatkowe wiązania i lepsze usztywnienie.

7. Otwór w łyżce do spaghetti

Służy do odmierzenia standardowej porcji dla jednej osoby. Dzięki niej możemy bez trudu ugotować odpowiednią ilość.

8. Dziura w rączce rondla

Ma dwie funkcje. Do powieszenia rondelka i do postawienia łyzki w czasie gotowania tak żeby nie pobrudzić blatu.

9. Otwór w końcówce długopisu

Dziurki zostały wprowadzone przez producentów po ukazaniu się danych o liczbie uduszeń w wypadku połknięcia. Dzięki dziurce nawet połknięta skuwka może przepuścić powietrze.

10. Strzałka obok symbolu paliwa

Informuje, z której strony pojazdu znajduje się wlew do baku.

11. Otwór w patyczku do lizaka

Służy do wzmocnienia połączenia lizaka z patyczkiem. W czasie produkcji wlewa się tam lizak zanim otoczy resztę patyczka, dzięki temu lepiej się trzyma.

12. Kieszonka w majtkach

To dodatkowe podszycie bielizny jest z miękkiej bawełny i ma służyć ochronie okolic intymnych.

13. Kwadratowa naszywka na plecaku

Plecak został stworzony do celów turystycznych. Naszyty kwadrat pełnił role uchwytu na linę. Obecnie jest tam jedynie do celów dekoracyjnych.

14. Szuflada pod piekarnikiem
 

 
Zwykle służy jako miejsce przechowywana patelni i drobnych pomocy kuchennych. Są tacy, którzy suszą tam pieczywo do starcia. Ale jej prawdziwe przeznaczenie rzadko jest wykorzystywane. Została stworzona po to by móc podgrzać w niej naczynia oraz utrzymać w cieple wcześniej przygotowane składniki dania, którego reszta dopieka się w piekarniku.
 
15. Liczba 57 na butelce keczupu Heinz
 

 
Znaczek ma ułatwić wydobycie sosu z butelki. wystarczy uderzyć w to miejsce, by sos swobodnie wypłynął.
 
16. Końcówka noża introligatorskiego
 

 
Końcówka ułatwia odłamanie zużytego ostrza.
 
17. Pompony na czapce
 

 
Dziś pełnią funkcję ozdobną, ale pierwotnie miały chronić głowy marynarzy przed uderzeniem głową o niski sufit na statku.
 
18. Spodnie w kant
 

 
Choć dziś są obowiązkowym elementem klasycznej garderoby, kiedyś wcale tak nie było. W XIX wieku możliwości transportowe były ograniczone, więc zmieszczenie jak największej ilości ubrań podczas jednego załadunku było priorytetem. Szybko okazało się, że zagięcie jest niemożliwe do rozprasowania i stało się czymś normalnym, aż w końcu obowiązkowym.