in

Myślała, że jej synek został ukąszony przez osę. Po 15 minutach jego ciało zaczęło robić się sine.

Większość z nas uwielbia lato – to czas wspaniałej pogody, urlopu i wakacji. Wspaniały posiłek na świeżym powietrzu, wyprawa nad jezioro lub las, długie spacery po plaży… nie ma nic lepszego!

Ale niestety, wraz z całym tym czasem spędzonym na świeżym powietrzu, lato niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwa.

Elisabeth Nordgarden jest matką energicznego chłopca o imieniu Kristoffer. Podobnie jak większość innych dzieci w jego wieku, Kristoffer uwielbia być na dworze. Dzieci po prostu uwielbiają być poza domem, gdzie mogą biegać i beztrosko się bawić. Jednak na twoim podwórku może czaić się niebezpieczeństwo.

Kiedy pewnego dnia 3-letni Kristoffer nagle pobiegł do swojej matki Elisabeth Nordgarden i łzy spływały mu po twarzy, kobieta początkowo nie brała ich zbyt poważnie. Nie sądziła, że wkrótce stanie przed jednym z najbardziej dramatycznych wydarzeń, jakich kiedykolwiek doświadczyła.

Ciało spuchło
„Ja i chłopcy odwiedzaliśmy moich dziadków. Wtedy Kristoffer zaczął płakać i wspiął się na moje kolana. Myśleliśmy, że został ukąszony przez osę.”, powiedziała Elisabeth NRK.

Elisabeth Nordgarden nigdy nie mogła sobie wyobrazić, że ten weekend skończy się jako jeden z najbardziej dramatycznych w życiu.

Około 15 minut później stopa Kristoffera zaczęła puchnąć i stawała się niebieska.

Mama wkrótce zdała sobie sprawę, że nie został ukąszony, ale raczej ugryziony.

„Karetka i helikopter przybyły szybko. Ciągle powtarzali, że to ukąszenie żmii i przewieziono nas do szpitala.”– mówi Elisabeth.

Kristoffer natychmiast otrzymał lekarstwo i na szczęście czuł się coraz lepiej. Jego parametry życiowe były w porządku i gdy wydawało się, że wszystko będzie już dobrze, jego stan nagle się pogorszył.

Okazało się, że chłopiec miał krwawienie wewnętrzne w jelicie.

Reakcja każdego ciała na ukąszenie żmii może być inna, dzieci są zazwyczaj najbardziej bezbronne i narażone na śmiertelne reakcje.

Bardzo ważne jest zachowanie spokoju, kiedy ktoś zostaje ugryziony przez żmiję, powiedział lekarz na oddziale ratunkowym Harry Achterberg.
 
Podczas chłodniejszych miesięcy żmije pozostają w ukryciu, ale w miarę jak wychodzi słońce pojawiają się jadowite stworzenia.
 
„Żmije są bardziej aktywne latem. Dlatego dobrze jest nosić odpowiednie buty.”- powiedział Petter Bøchman dla NRK.
 
Po półtora tygodnia w szpitalu Kristoffer w końcu wyzdrowiał i mógł wrócić do domu.
 
Zdaniem mamy Elisabeth, pomimo wszystkiego, 3-latek dobrze przeżył przerażające doświadczenie.
 

 
Elisabeth mówi, że z pewnością będzie bardziej ostrożna w przyszłości.
 
„Teraz mam dużo większą świadomość, jeśli chodzi o żmije i zapewniam, że moje dzieci będą nosić odpowiednie buty, wychodząc na tereny z wysoką trawą.” – mówi.
 
Zawsze należy mieć na względzie dzikie zwierzęta i przy takiej pogodzie rozsądnie jest zachować ostrożność przy żmijach.
 
Zapobieganie to najlepszy sposób na zapewnienie sobie dobrego samopoczucia, jak również bezpieczeństwa sobie i bliskim. Wiedz, że w chłodniejsze miesiące węże mają tendencję do ukrywania się bardziej, ale kiedy jest ciepło, mogą być wszędzie, ciesząc się promieniami słońca, tak jak my.
 

 
Kristoffer szczęśliwie wyzdrowiał, ale mogło się to zakończyć tragedią.
 
Podziel się tym artykułem, aby więcej osób miało świadomość, jak niebezpieczne mogą być ukąszenia żmii i jak ważne są odpowiednie buty!