in

Zabrał psa na spacer. Dosłownie chwilę po powrocie, 5-letni pies niespodziewanie zmarł.

Organizacja RSPCA została zszokowana ostatnio wiadomością o niespodziewanej, nagłej śmierci pięcioletniego psa, która nastąpiła po spacerze w upalny dzień.

„Tego ranka poinformowano nas, że 5-letni pies zmarł na udar cieplny po tym, jak został zabrany na spacer w wyjątkowo ciepły dzień.” – mówią pracownicy organizacji.

Tego dnia temperatura wynosiła 30 stopni Celsjusza. Nieświadomi zagrożeń właściciele psów zabierają swoje czworonogi na spacery, które mogą się dla nich skończyć tragicznie.

„Ten pies był sprawny i zdrowy. Miał tylko 5 lat. Mimo wielu ostrzeżeń o upale wciąż widzimy, jak psy spacerują ze swoimi właścicielami podczas najgorętszych pór dnia. To bardzo niebezpieczne.”

„Wczoraj najwyższa temperatura w ciągu dnia była o godzinie 16:00 i właśnie wtedy zauważyliśmy największą liczbę czworonogów na dworze. Nie ma znaczenia, czy twój pies jest biały, czarny, młody czy też stary. Musisz mieć na uwadze, że wychodzenie z nim w pełnym w słońcu w takim upale nie jest dla niego bezpieczne. Proszę, miej to na uwadze.”

Pies w takim upale może dostać udaru.
 
Jeśli temperatura ciała wzrośnie zbyt szybko, zwierzę nie będzie w stanie samo się schłodzić. To może być tragiczne w skutkach.

Objawy udaru u zwierzaka:
 
– nadmierne dyszenie
– zataczanie się podczas chodzenia
– drgawki
– wysoka temperatura ciała
– ciemny lub jasno czerwony język
– krwawa biegunka
– wymioty
 
Jeśli dostrzeżesz objawy udaru u psa, natychmiast zabierz go do weterynarza.
 

 
Jeśli zauważysz, że twój pupil może być przegrzany, ale objawy nie są jeszcze alarmujące, spróbuj ostrożnie obniżyć temperaturę jego ciała. Polej psa wodą, ale w żadnym wypadku nie lodowatą. Daj mu pić i uważnie obserwuj jak oddycha.
 
„Rozumiemy, że twój pies potrzebuje spacerów, jednak pamiętaj, że chodzenie w wysokich temperaturach może spowodować poważne i nieodwracalne konsekwencje, w niektórych przypadkach nawet śmierć.”
 

 
Pamiętaj o ochronie psa podczas upalnych dni.
 
Zapewnij mu stały dostęp do świeżej, chłodnej wody. Wyposaż go w specjalną matę chłodzącą lub poddaj go chłodzącej kąpieli. NIGDY nie zostawiaj swojego psa samego w samochodzie. Nawet kiedy na dworze jest 25 stopni, wnętrze auta może nagrzać się do temperatury, jaka panuje w piekarniku. Bądź odpowiedzialny! Twój pies ma tylko ciebie.