Tymianek już od wieków jest bardzo popularny i powszechnie stosowany w leczeniu różnych dolegliwości, począwszy od grypy a skończywszy na napadach padaczkowych.
W średniowieczu ludzie mieszali tymianek z lawendą w równych ilościach i sypali powstałą mieszankę na podłogi kościołów, aby pozbyć się wszelkich niepożądanych zapachów. Ponadto, był on także używany do leczenia i zapobiegania infekcji ran, kruszono go i aplikowano na dotknięte obszary.
Jego olejki eteryczne są bogate w przeciwwirusowe, przeciwreumatyczne, antyseptyczne, pasożytnicze i przeciwgrzybicze właściwości.
Jego regularne stosowanie obniża obciążenie wirusami w organizmie, a więc jest bardzo dobre w przypadku toczeni, szumu w uszach, syndromu chronicznego zmęczenia, stwardnienia rozsianego, zawrotów głowy, fibromialgii, zapalenia tarczycy Hashimoto i reumatoidalnego zapalenia stawów.
Wszystko, co należy zrobić, aby wspomóc leczenie tych dolegliwości to picie herbatki z tymianku każdego ranka.
Tymianek zawiera wysoką zawartość witamin i minerałów, w tym żelaza, potasu i wapnia, które są bardzo korzystne dla prawidłowego tworzenia czerwonych krwinek, regulacji ciśnienia krwi i dystrybucji antyoksydantów w organizmie. Jest także bogaty w kwas foliowy, kompleks witamin-B i witaminy A oraz C.
Picie naparu z tymianku łagodzi bóle i napięcie mięśni, kaszel, zmniejsza gorączkę a nawet pomaga stymulować pamięć. Pomaga również w walce z przeziębieniem i infekcjami. Ponadto, ma silne działanie zapobiegawcze pod kątem nowotworów, jest bogaty w terpenoidy, takie jak kwas rozmarynowy i ursolowy. Badania wykazały, że regularne przyjmowanie tymianku zwiększa ilość DHA (kwas dokozaheksaenowy, kwas tłuszczowy omega-3), w błonach nerek, mózgu i komórkach serca.
Olejki eteryczne w tymianku mają silne właściwości wykrztuśne i rozkurczowe a zatem są doskonałe w leczeniu i zapobieganiu:
-zapalenia dziąseł
-zapalenia krtani
-zapalenia jamy ustnej
-ostrych i przewlekłych zapaleniach oskrzeli
-astmy
-infekcjach i podrażnieniach gardła
-kaszlu