fot. freepik.com
in

Cios dla wielu pacjentów. Trzy leki znikają z aptek

Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) wydał ostrzeżenie, że z polskich aptek znikną niektóre znane produkty. Na celowniku są trzy specyficzne leki, które mają być wycofane z obrotu latem tego roku.

GIF, organ nadzoru nad aptekami w Polsce, opublikował najnowszą listę leków, które są zagrożone niedostępnością. Lista zawiera trzy produkty, które mają zniknąć z półek aptek na stałe.

Gardasil – to szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego [typy 6, 11, 16, 18]. Rekombinowana, adsorbowana zawiesina do wstrzykiwań w ampułkostrzykawce, jedna dawka (0,5 ml) 1 amp.-strzyk. 0,5 ml + 2 igły – wstrzymanie planowane od 30 czerwca 2023 r. 

Eligard 7,5 mg Leuprorelinum – to proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań 7,5 mg, 1 zestaw, stosowany leczeniu hormonozależnego, zaawansowanego raka gruczołu krokowego – wstrzymanie planowane od 1 lipca 2023 r.

Adalift Tadalafilum, tabletki powlekane, 20 mg, 2 tabl. stosowany w leczeniu zaburzeń erekcji – wstrzymanie planowane od 30 czerwca 2023 r.

W świetle tych najnowszych informacji od GIF, konieczne jest, aby pacjenci korzystający z tych leków i ich lekarze zaczęli szukać alternatywnych rozwiązań, ponieważ leki te mają zostać wycofane z obrotu w ciągu najbliższych miesięcy. Na razie nie jest pewne, czy te leki kiedykolwiek powrócą do sprzedaży.