in

Minister zdrowia ujawnił, kiedy nastąpi trzecia fala koronawirusa. Wiadomo także, co ze szczepionkami

Pandemia koronawirusa w naszym kraju nadal nie odpuszcza. Rząd podejmuje kolejne kroki, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się COVID-19. Bez wątpienia możemy spodziewać się trzeciej fali – kiedy ona nastąpi? Na te i inne pytania odpowiedział podczas konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ministerstwo Zdrowia w dniu dzisiejszym przekazało informację o 15 362 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem przy 48 tysiącach przeprowadzonych testów. W czasie dzisiejszej konferencji prasowej wiele wątpliwości Polaków zostało rozwianych przez ministra zdrowia.

Kiedy trzecia fala koronawirusa?

Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że obostrzenia, które zostały wprowadzone dwa tygodnie temu zadziałały, co możemy zobaczyć po spadku zakażeń. Wzrosła za to liczba zgonów spowodowanych COVID-19.

„Bardzo intensywnie pracujemy nad tym, żeby na każdym etapie procesu leczniczego, z którym mamy do czynienia, zapewnić takie rozwiązania, które będą powodowały, że ta liczba zgonów będzie mniejsza” – przekonuje szef resortu.

Podczas konferencji został także poruszony temat szpitali tymczasowych.

„Są naszą ostatnią, czwartą linią obrony, którą będziemy wykorzystywali w razie ryzyka pojawienia się trzeciej fali zachorowań (…) Trzeba to sobie otwarcie powiedzieć: takie ryzyko nad nami wisi. Trzecia fala zachorowań, o której mówimy w różnych prognozach, może nałożyć się na szczyt zachorowań grypowych, który na ogół, corocznie, ma miejsce w okolicach lutego czy nawet przełomu lutego i marca” – wskazał.

Minister zdrowia podkreślił, że w chwili, gdy będziemy mieć do czynienia z trzecią falą koronawiusa, szpitale tymczasowe odegrają kluczową rolę. Według ministra kolejne uderzenie COVID-19 to tylko kwestia czasu.

„Ona [trzecia fala zachorowań – dop. red.] zależy od naszego zachowania, od tego, jak w najbliższym czasie, obejmującym ten rok i początek przyszłego roku, będziemy się zachowywali. Bo nawet realizując optymistyczne scenariusze, dotyczące szczepienia naszej populacji, nie jest możliwe, żeby już w lutym, kiedy fala potencjalnie stanowi zagrożenie, szczepienia nas uodporniły”

Polacy muszą stosować się do panujących obostrzeń, bo tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Noszenie maseczek ochronnych, dezynfekcja i zachowanie dystansu to na obecną chwilę podstawowe i skuteczne rozwiązania.

Adam Niedzielski wypowiedział się także na temat szczepień. Jak się okazuje, Polska podpisała umowę z czwartym producentem, zaznaczając, że nie będzie problemu z dostępnością szczepionek.

„Oznacza to duży wysiłek finansowy państwa, ale tutaj stanowisko pana premiera i moje jest takie, że jako państwo nie możemy oszczędzać i wszelkie zasoby będą w to zaangażowane” – tłumaczył szef resortu zdrowia.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło:TVN 24