in

Te rośliny można spotkać na każdym kroku. Lepiej uważać, mogą doprowadzić nawet do zgonu!

Istnieją pewne rośliny, które budzą prawdziwy postrach w naszym kraju. Możemy je zobaczyć niemal na każdym kroku – w lasach, łąkach, a nawet w swoich ogrodach. Warto wiedzieć o tym, że ich owoce mogą doprowadzić nawet do zgonu! To niezwykle ważne, aby zdawać sobie z tego sprawę!

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że rośliny, które widzimy na co dzień, raczej nie wyrządzają krzywdy, a wręcz przeciwnie – mają mnóstwo właściwości zdrowotnych i do tego pięknie pachną. Są jednak też takie, których powinniśmy unikać jak ognia. Jak się nazywają i dlaczego są takie groźne?

Śmiercionośne rośliny

Na dworze robi się coraz cieplej, co zachęca zarówno dzieci, jak i dorosłych do tego, aby spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Czai się tam jednak wiele zagrożeń, o których każdy powinien wiedzieć.

Na jaką roślinę powinniśmy szczególnie uważać? Oczywiście na barszcz Sosnowskiego! To jedna z najbardziej trujących roślin w Polsce, a możemy ją spotkać dosłownie wszędzie. Kontakt z nią może zakończyć się nawet zgonem.

Ludwik Polak, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Wygląd barszczu Sosnowskiego jest dość charakterystyczny – są to wysokie rośliny o zielonych łodygach i białych, gęstych kwiatach. Nawet przelotny kontakt może powodować oparzenia II i III stopnia, które bardzo trudno jest wyleczyć.

W przypadku kontaktu soku z barszczu Sosnowskiego z oczami może dojść nawet do ślepoty.

Roślina, na którą jeszcze powinniśmy uważać, to konwalia majowa – ona także jest silnie trująca. Jest to bardzo lubiana i pachnąca roślina, której owoce są dla nas bardzo niebezpieczne. Już spożycie kilku z nich może zakończyć się zgonem w przypadku dziecka.

Ludwik Polak, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Oprócz tego warto wiedzieć o niebezpieczeństwie związanym z cisem pospolitym, tojadem mocnym, wiciokrzewem czy naparstnicą. Powinniśmy za wszelką cenę unikać owoców tych roślin, a także owców innych roślin, co do których nie jesteśmy pewni!

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

Źródło: Polska Times