in ,

Trucizna tego skorpiona to najdroższy płyn na świecie. Wszystko za sprawą jednego leczniczego składnika.

Człowiek od zawsze korzysta z bogactwa natury. Medycyna pokazuje, że daje ona wiele skutecznych lekarstw, po które musimy tylko sięgnąć, żeby wyleczyć się z przeziębienia czy wielu innych, poważniejszych chorób.

Skorpiony to gatunek pajęczaków, który znany jest na świecie od bardzo dawna. Dziś znamy ponad 1500 gatunków, a tylko 25 z nich ma żądło.

Żółty skorpion to jeden z tych przedstawicieli, który posiada żądło. Gatunek ten żyje w niektórych obszarach Afryki Północnej, w suchych pustynnych regionach Turcji.

Skorpiony mają w swojej naturze ukrywanie się. Większość czasu spędzają pod kamieniami lub szukają schronienia w szczelinach.

Co wyróżnia ten gatunek spośród innych? Trucizna, która znalazła swoje zastosowanie w medycynie. Jednym z najważniejszych składników trucizny, którą naukowcy zdołali odkryć, jest peptydowa chlorotoksyna, powszechnie znana jako lek na raka.

Niedługo po tym, jak odkryto, że ten składnik jest zawarty w truciźnie, jego koszt za kilogram przekroczył 10 300 000 dolarów, czyli 39 570 644 00 zł. Polowanie na skorpiony nie jest rzeczą łatwą, więc przedsiębiorczy ludzie szybko zdecydowali, że czas zacząć hodować stawonogi na skalę przemysłową. Powstały specjalne gospodarstwa.
 

 
Jak można się spodziewać, nie ma najmniejszego problemu ze sprzedażą. Koncerny farmaceutyczne robią co mogą, aby zdobyć co najmniej kilogram cennej trucizny. Wcześniej ten najdroższy płyn na świecie był pobierany tylko ręcznie, ale ten sposób wiązał się z dużym niebezpieczeństwem. Niedawno naukowcy z Maroka wynaleźli robota, który może wydobywać truciznę bez szkody dla skorpiona.
 
Podzielcie się tą wspaniałą informacją ze swoimi bliskimi na Facebooku!