in

Wódka to nie tylko alkohol. Przekonaj się, co można z nią zrobić oprócz picia.

Jeśli uważasz, że wódka to tylko alkohol – możesz być zaskoczony. Kiedy jest okazja, to ją pijemy, ale okazja do jej zastosowania może być inna na co dzień. Okazuje się, że wódka stanowi także środek czystości. I jest to środek niezastąpiony – w myciu okien, ubrań czy biżuterii! Zdziwiony? To nie wszystko! Więcej zastosowań znajdziesz w dalszej części wpisu.

Wódka – inne zastosowania niż picie

#1 BUTY SPORTOWE


Jeśli twoje buty nieprzyjemnie pachną, wystarczy użyć wódki, żeby je spryskać. Po tym, jak wywietrzeją, po brzydkim zapachu nie będzie już śladu.

#2 SZKŁO, PORCELANA, KRAN


A teraz coś z trochę innej półki… dzięki wódce można pozbyć się smug i osadu często spotykanych w naszych łazienkach.

#3 POZOSTAŁOŚCI PO KLEJU


Każdy z nas chociaż raz w życiu przekonał się o tym, że usunięcie pozostałości po kleju niekiedy graniczy z cudem. Tutaj również przychodzi z pomocą wódka – wystarczy nanieść na szmatkę niewielką jej ilość i problem rozwiązany!

#4 ŚRODEK NA OWADY


W tym wypadku również się sprawdza! Wystarczy rozpylić ją w powietrzu albo nanieść na skórę, a żaden owad się do nas nie zbliży.

#5 ŚLADY PO MYDLE


Obok kleju czymś, czego ciężko jest się pozbyć są ślady po mydle. Możemy spryskać miejsce, gdzie znajdują się pozostałości wódką i po kilku minutach dokładnie spłukać.

#6 MYCIE OKIEN I LUSTER


Ciężko w to uwierzyć, ale wódka pomoże nam pięknie umyć okna i lustra, nie pozostawiając smug. Co więcej, można nią przetrzeć także brudne okulary.

#7 ODPLAMIACZ


Niektóre plamy naprawdę ciężko zmyć. Gdy już wszystko zawiodło, możemy spróbować z wódką – nanosimy ją na ściereczkę i pocieramy o zabrudzony materiał.

#8 ODŚWIEŻACZ


Łączymy wódkę z wodą w proporcji 1:3. Kolejnym krokiem jest przelanie powstałej mieszanki do buteleczki ze sprayem i spryskanie miejsc, w których czuć, np. zapach papierosów. Pozbędziemy się dzięki temu niechcianego zapachu. Co więcej, ta mieszanka eliminuje bakterie, więc można jej z powodzeniem używać do czyszczenia kanap czy materaców.

#9 NIEZBĘDNA PRZY CZYSZCZENIU ŁAZIENKI


Robimy taką samą mieszankę jak w poprzednim zastosowaniu. Rozprowadzamy ją na zabrudzone miejsca, np. fugi między kafelkami. Odczekujemy kilka minut i przecieramy szmatką. Możemy pożegnać się na dobre z pleśnią i zabrudzeniami w łazience.

#10 RATUNEK DLA ROŚLIN


Wódka może pomóc również twoim roślinom doniczkowym. Jest to skuteczny środek na mszyce. Przemywamy roślinę wodą, a następnie wacikiem, który jest nasączony alkoholem. Ostatni raz przemywamy liście wodą. I możemy już na dobre pożegnać mszyce!

#11 ŚRODEK DO CZYSZCZENIA ŻYRANDOLI


Mieszamy ze sobą parę łyżek wódki i około pół litra wody. Zanim zaczniemy czyścić żyrandol, warto położyć pod nim jakiś materiał, np. ścierkę. Pryskamy go powstałą mieszanką. Jej nadmiar spłynie na przygotowany materiał.

#12 SZTUĆCE I BIŻUTERIA


Możemy również czyścić wódką sztućce i srebrną biżuterię! Wystarczy zamoczyć te rzeczy na kilka minut bezpośrednio w wódce, a następnie wyjąć je. Trzeba również pamiętać o dokładnym wypłukaniu i wytarciu przedmiotów. Będą błyszczeć i lśnić, jakby były dopiero co kupione!