fot. Tiktok/dhabaddestbri
in ,

Sposób na osy podbija Tiktoka. Jeden z ekspertów twierdzi, że to niebezpieczny trend

W świecie mediów społecznościowych, gdzie każdy chwyt jest dobry by przyciągnąć uwagę, pojawił się nowy trend walki z owadami. Na platformie TikTok zyskuje popularność metoda zwalczania os. Ten nietypowy sposób okazał się bardzo skuteczny, ale ekspert ostrzega: może być nielegalny i niebezpieczny.

Nietypowy sposób na oswobodzenie domu od os

Użytkownicy TikTok zaczęli eksperymentować z metodą, która polega na napełnieniu szklanki, słoika czy wiadra benzyną, aż do poziomu jednej trzeciej pojemności. Pojemnik z benzyną przykłada się następnie do gniazda os.

Benzyna, ze względu na swoje toksyczne właściwości, błyskawicznie paraliżuje owady, które wpadają do cieczy.

@dhabaddestbri It works!!!!!! They just fall right in almost instantly! 10/10 recommend thanks tiktok #wasps #gasoline #deadwasps #tiktokhacksthatwork #tiktokhacklife #tiktokhacks ♬ Back In Black – AC/DC

Eksperci ostrzegają: metoda może być niebezpieczna i nielegalna

Mimo iż dla niektórych metoda okazała się niezwykle skuteczna, Ben Hottel – entomolog, w rozmowie z Fox News Digital w Atlancie, ostrzega przed konsekwencjami. Taki sposób zwalczania os jest nie tylko niebezpieczny, ale też potencjalnie niezgodny z wytycznymi Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA).

Hottel jest zaniepokojony, że specjaliści od zwalczania szkodników zaczną używać tego sposobu. Zgodnie z tym, co powiedział, powinni oni używać produktów tylko zatwierdzonych przez EPA.

„Używanie benzyny, która nie jest zarejestrowana do zwalczania owadów, jest de facto nielegalne”, tłumaczył ekspert. „Firma specjalizująca się w zwalczaniu szkodników nie mogłaby po prostu używać benzyny – narazilibyśmy się na problemy”.

Konsekwencje dla środowiska

Benzyna jest uważana za niebezpieczne odpady, co rodzi pytania o ekologiczne konsekwencje takiej metody. Hottel zwrócił uwagę na problem pozbywania się pojemników z benzyną i utopionymi w nich owadami.

„EPA ma na celu zapewnienie, że produkty do zwalczania owadów są bezpieczne dla ludzi i środowiska. Metoda 'benzyny w szklance’ to omija” – wyjaśniał Hottel, dodając, że „nie poleca tej metody”.

W Polsce niebezpieczne odpady, takie jak benzyna, powinny być usuwane zgodnie z odpowiednimi przepisami i zaleceniami. Odpady tego typu nie powinny być usuwane razem z typowymi odpadami komunalnymi.

Punkty zbiórki niebezpiecznych odpadów komunalnych, takie jak benzyna, znajdują się w wielu miastach i gminach. W tych miejscach specjaliści zajmują się odpowiednim przetwarzaniem i utylizacją takich materiałów. Najlepiej skontaktować się z lokalnym urzędem miasta lub gminy, aby dowiedzieć się, gdzie znajduje się najbliższy punkt zbiórki tego typu odpadów.

Lepiej zatrudnij fachowca

Ekspert zachęca do rozwagi w samodzielnym obchodzeniu się z gniazdami os, aby uniknąć potencjalnie niebezpiecznych użądleń. Choć dostępne są zarejestrowane produkty umożliwiające bezpieczne niszczenie gniazd os „na odległość”, Hottel zaleca skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zwalczającej szkodniki, która zna i stosuje się do obowiązujących przepisów oraz zaleceń, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo domowników i minimalizując szkodliwy wpływ na środowisko.

Źródło: Tiktok, foxnews.com