Turyści podróżujący samochodem za granicę, powinni być wyjątkowo ostrożni szczególnie na autostradach we Włoszech. Coraz częściej dochodzi tam do wyłudzeń, znanych jako trik „na lusterko”, które mogą skutkować dużymi stratami finansowymi.
Jak działa trik „na lusterko”?
Oszustwo „na lusterko” polega na symulowaniu kolizji przez oszustów, aby wymusić na ofiarach zapłatę za rzekome uszkodzenie pojazdu. Przykład z niedawna to historia austriackiego małżeństwa, które padło ofiarą tego oszustwa na autostradzie niedaleko Florencji. Mechanizm oszustwa jest zaskakująco prosty, ale bardzo skuteczny.
- Inscenizacja stłuczki: Oszuści, zazwyczaj podróżujący drogim autem, rzucają kamieniem w samochód mijających ich turystów. Dźwięk uderzenia przypomina stłuczkę, co ma na celu wywołanie paniki i dezorientacji u kierowców.
- Zatrzymanie i negocjacje: Po wyprzedzeniu ofiary, oszuści sygnalizują, aby zjechała na najbliższy parking. Tam pokazują rzekomo uszkodzone lusterko swojego pojazdu i sugerują załatwienie sprawy bez angażowania ubezpieczenia. Proponują natychmiastową zapłatę w gotówce.
- Przekonanie ofiar: W celu zwiększenia wiarygodności, oszuści proponują załatwienie sprawy za „okazjonalną” cenę, pokazując na telefonie, ile kosztuje wymiana lusterka w ich aucie. Przestraszeni turyści, chcąc uniknąć większych problemów, często zgadzają się na zapłatę. W przypadku austriackiego małżeństwa, oszuści wyłudzili 560 euro, czyli około 2,4 tys. złotych – całą gotówkę przeznaczoną na wakacje.
Jak unikać oszustwa?
Jak zaleca Austriacki klub motoryzacyjny ÖAMTC, aby uniknąć padnięcia ofiarą triku „na lusterko”, warto przestrzegać kilku prostych zasad.
- Nie wpadaj w panikę: Jeśli po usłyszeniu hałasu nie zauważysz żadnych wyraźnych uszkodzeń na swoim pojeździe, kontynuuj jazdę.
- Wezwij policję: Jeśli zdecydujesz się zatrzymać, zawsze proponuj wezwanie policji. Oszuści zazwyczaj nie chcą angażować służb mundurowych i często rezygnują z dalszych działań.
- Nie płać w gotówce: Nie daj się namówić na natychmiastową zapłatę w gotówce.
Co zrobili poszkodowani Austriacy?
Szanse na odzyskanie pieniędzy są małe, jednak poszkodowani Austriacy planują złożyć zawiadomienie o przestępstwie we Włoszech, wykorzystując nagranie z kamery samochodowej. Ma to na celu ostrzeżenie innych turystów przed podobnymi sytuacjami.
Bądźcie czujni i pamiętajcie o podanych wskazówkach, aby wasze wakacje były bezpieczne i bezstresowe.
Źródło: heute.at