in

Trend na Facebooku, przed którym ostrzega policja! Dla tej mamy niestety jest już za późno…

To był piękny i upalny dzień lata. Mama zabrała swoją córeczkę na basen i zrobiła jej kilka zdjęć za pomocą swojego smartphone’a. Chciała podzielić się swoją pociechą na Facebooku, tak jak to robią inne mamy, przecież nie chce być gorsza, prawda?

Już mniejsza z tym, że wrzuca ich po 10 sztuk dziennie i irytuje to większość jej znajomych – ale to jest po prostu niebezpieczne! Matka przyjmuje wyzwanie i przesyła zdjęcia córki, która była ubrana w kostium kąpielowy. Oj gdyby wiedziała wcześniej czym to może grozić…

Dla tej mamy, ostrzeżenia przyszły jednak zbyt późno. Śledczy znaleźli fotografie z jej córką na stronach z pornografią dziecięcą. Jak się okazuje, istnieją ludzie, którzy skanują sieci społeczne wyłącznie w celu znalezienia „odpowiednich” dla nich zdjęć dzieci aby potem nimi handlować. A ta mama ułatwiła jeszcze zadanie sprawcom, ponieważ zdjęcia jej córki były na Facebooku udostępnione publicznie.
trend-facebooka2

Policja w Niemczech ale także na całym świecie – ostrzega rodziców by nie publikować zdjęć swoich dzieci w serwisach społecznościowych. A oto jakie może to mieć skutki, o których wypowiedzieli się specjaliści:

1. Zdjęcia łatwo trafiają prosto w ręce prześladowców i przestępców seksualnych, którzy mogą rozpowszechnić je w całym internecie.

2. Podajesz sprawcom wszystkie dane na temat Twojego dziecka na tacy… Sprawcy wiedzą o Twoim dziecku wszystko, gdzie mieszka, gdzie chodzi do szkoły. Są w stanie namierzyć Twoje dziecko w kilka minut. Dlatego nie zdradzaj żadnych prywatnych danych! A jeżeli już coś udostępniasz, zadbaj o to by widzieli to tylko Twoi znajomi.

3. Złodzieje mogą ukraść tożsamość Twoich dzieci, stworzyć nowy profil i go zafałszować, a dzięki temu mają możliwość zbliżenia się do innych dzieci lub młodzieży w sieci.

4. Gdy Twoje dziecko podrośnie, sprawcy mogą wykorzystać jego nagie zdjęcia by go zastraszać i się znęcać. Pamiętaj w internecie nic nie ginie! Dzieci mają prawo do prywatności, nie zabieraj im tego. Nie decyduj za nich!
trend-facebooka3
Wiele krajów debatuje nad perspektywą zaostrzenia prawa ochrony danych, aby lepiej chronić prywatność dzieci. Francja działa jako wzór do naśladowania w tych sprawach – publikowanie zdjęć bez zgody danej osoby jest karane grzywną w wysokości do $ 50,000 lub rokiem pozbawienia wolności. Facebook też walczy z tym problemem, filtrując takie fotografie, gdy są publikowane przez inny profil.

Źródło: hefty.co / Fotografie:facebook, Flickr