in

8 niepokojących symptomów, które świadczą o tym, że Twój organizm nie toleruje glutenu.

W dzisiejszych czasach wiele osób twierdzi, że ich organizm nie toleruje glutenu. Sprawdzono kiedy rzeczywiście może to mieć miejsce.

Bio produkty oraz te nieposiadające laktozy czy glutenu już nie są czymś nieosiągalnym, ale wręcz na stałe zagościły na sklepowych półkach. Okazuje się, że te dwa produkty są najczęściej nietolerowane przez organizm ludzki. Przedstawiamy 8 popularnych objawów nietolerancji glutenu:

1. Migrena to na pewno jedna z licznych przesłanek informująca o możliwości nietolerancji organizmu na gluten. Chroniczna migrena, jeśli ma związek z nietolerancją pokarmową może pojawiać się po około 30-60 minutach od zjedzenia posiłku.

2. Reumatyzm tkanek miękkich, czyli fibromalgia to choroba powiązana z bólem mięśni, więzadeł oraz ścięgien.

3. Swędzenie skóry oraz występujące podrażnienie to przejaw tego, że układ pokarmowy nie funkcjonuje w prawidłowy sposób. Efektem takiej dysfunkcji może być właśnie podrażnienie skóry i wypryski.

4. Chroniczne zmęczenie. W sytuacji gdy śpisz po 8-9 godzin i wciąż czujesz się zmęczony, to coś jest nie tak. Najlepiej jest przeprowadzić wtedy morfologię krwi. Jeśli jednak badania niczego niepokojącego nie wykażą, to przyjrzyj się żywności, którą jesz.

5. Nietolerancja laktozy. Okazuje się, że organizm ludzki, który nie trawi laktozy jest bardziej narażony na niemożność trawienia glutenu. Nietolerancja laktozy zwykle przejawia się wzdęciami, złym samopoczuciem a nawet uczuciem gorąca po spożyciu.
 
6. Bóle brzucha. Jest to jeden z popularniejszych objawów nietolerancji pokarmowej. Skoro organizm nie jest w stanie strawić jakiegoś składnika pokarmowego mogą wystąpić mdłości oraz bóle brzucha.

7. Huśtawki nastrojów. Jeżeli organizm źle radzi sobie dobrze z pewnymi pokarmami, wpływa to także na nasze samopoczucie. Osoby, których organizm nie trawi glutenu mogą często być nerwowe i drażliwe.
 
8. Zawroty głowy to także sygnał, że coś złego dzieje się z naszym organizmem. Mogą wystąpić niedługo po zjedzeniu. Ponadto, u osób z nietolerancją glutenu może pojawić się uczucie utraty równowagi i zamglenie, mroczki przed oczami.

Te wszystkie objawy mogą wystąpić u osób, które nie tolerują jakiegoś składnika pokarmowego, jak gluten czy laktoza. Oczywiście nie muszą występować równocześnie.

Źródło i Fotografie: healthhacks.me