in

Tłum wtargnął do katedry w Poznaniu. Wszyscy krzyczeli: „Mamy dość kościoła w takim wydaniu!”

Strajk kobiet przeniósł się dzisiaj do kościołów. Nagranie z poznańskiej katedry pojawiło się w sieci. Widzimy na nim, jak tłumy wchodzą do środka, wykrzykując różne hasła, m.in. „mamy dość!”. Protestujący rozrzucają ulotki w kościele na tacę i wymachują banerami. Proboszcz parafii katedralnej ks. Ireneusz Szwarc postanowił przerwać mszę świętą.

Wściekły tłum w katedrze w Poznaniu

Protestujący wtargnęli dzisiaj do katedry w Poznaniu podczas trwania mszy. Trzymali banery z rozmaitymi hasłami:

– katoliczki też potrzebują aborcji
– katoliczko, nie jesteś sama.

W kościele słychać było głośne: mamy dość. To odpowiedź na wsparcie przez księży zmian dotyczących aborcji w Konstytucji i ich ostateczną radość, kiedy już zaszły. Nagranie, które opublikowała wielkopolska organizacja równości Stonewall w momencie obiegło sieć.

Proboszcz, który prowadził mszę w katedrze w Poznaniu prosił protestujących o to, aby opuścili świątynię, ale nic to nie dało. Ostatecznie przerwał mszę.

Ksiądz wydał dyspensę wiernym i mogli oni wrócić do swoich domów. Zaznaczył, że tyle osób naraz nie może przebywać w świątyni ze względu na zasady reżimu sanitarnego. Na miejsce chwilę później przyjechała policja. Katedrę zamknięto.

Protesty odbywają się w całej Polsce. Oburzeni obywatele wyrażają swój sprzeciw w związku z decyzją TK. Dziś koło godziny 11.00 pod kościołem pw. św. Krzyża w Warszawie pojawili się demonstranci, ale dostęp do świątyni zablokowali przedstawiciele ONR.

Pod Bazyliką Archidiecezjalną Jana Chrzciciela na Starym Mieście również nie brakowało osób oburzonych decyzją TK. Z kolei kobiety uczestniczące w proteście przed archidiecezją w Łodzi były przebrane za podręczne, bohaterki z powieści Margaret Antwood, Opowieści Podręcznej.

Jak informuje RMF, liczba manifestantów waha się od kilkuset do 1,5 tysiąca pod samą archidiecezją w Łodzi.