fot. freepik.com
in

Te 3 krótkie pytania powiedzą Ci czy jesteś geniuszem, czy przeciętniakiem – Sprawdź swoje IQ

Poznajcie najkrótszy test IQ na świecie – CRT (Cognitive Reflection Test)! Okazuje się, że nie potrzeba wielu pytań, aby rozstrzygnąć, kto jest geniuszem, a kto człowiekiem przeciętnym.

Test świadomego myślenia stworzono w 2005 roku w Princeton. Jego autorem jest psycholog Shane Frederick. Cel testu to sprawdzenie, w jakim stopniu potrafimy logicznie i racjonalnie myśleć.

Żebyśmy mogli powiedzieć sobie: jestem geniuszem, wszystkie pytania muszą mieć właściwe odpowiedzi. Z tego, co nam wiadomo, nawet najlepsi studenci nie dali rady rozwiązać tego quizu. Wynik stuprocentowy należy jedynie do 17% populacji.

A oto pytania:
1. Koszt kija bejsbolowego i piłki wynosi razem 1,10. Kij kosztuje o jednego dolara więcej niż piłka. Ile kosztuje piłka?
2. Pięć urządzeń jest w stanie wyprodukować pięć gadżetów w 5 minut. Ile czasu zajmuje stu maszynom zrobienie stu gadżetów?
3. Znajdujące się w jeziorze liliowce, codziennie stają się większe, podwajając swoją objętość. Jeżeli w 48 dni liść zdoła pokryć całe jezioro, to ile czasu potrzeba, żeby liść pokrył połowę tego jeziora?

Odpowiedzi:

1. 0,05 – Istnieje niezwykle duże prawdopodobieństwo, że twoja odpowiedź to 0,10. Koszt kuli wynosi jednak 0,05. A koszt kija – 1,05. Oczywistym jest, że 1,05 wynosi o jeden więcej niż 0,05.

2. 5 minut – Jeżeli twoja odpowiedź to: 100 minut, niestety się nie udało – jedna maszyna jest w stanie zrobić jeden gadżet w 5 minut. Zatem sto gadżetów, które zostaną zrobione przez sto urządzeń, także powstaną w 5 minut.

3. Odpowiedziałeś 24? Oczywiście, mogło się wydawać, że to właściwa odpowiedź. Jednak prawidłową jest 47 dni. Jednakże, jeżeli powierzchnia jeziora, które jest pokryta liliami zostaje podwojona codziennie, to wystarczy jeden dzień, aby z połowy pokrycia doszło do pokrycia całości. Wystarczy, że odejmiemy jeden dzień od 48!

I jak? Ktoś z was okazał się geniuszem? 🙂

Sprawdźcie IQ swoich znajomych!