Zastanawialiście się kiedyś, jaki właściwie niebo ma kolor? Na pierwszy rzut oka powiedzielibyśmy wszyscy zgodnie, że niebieski. Ale czy na pewno wszyscy widzimy niebieski w taki sam sposób?
Może to niektórych zdziwić, ale prawda jest taka, że barwy są postrzegane różnie przez różnych ludzi. Podczas gdy ja widzę taki kolor przedmiotu, kto inny może widzieć w tym samym przedmiocie zupełnie inny odcień.
Przykładowo, weźmy kolor żółty – jedni ludzie odróżniają i widzą kolosalną różnicę między żółtym cytrynowym, bladym żółtym a żółtym ciemnym, podczas gdy dla reszty jest to po prostu kolor żółty – nieodróżnialny.
Jak to możliwe i od czego to zależy? Kluczem są receptory, znajdujące się w naszych oczach. Profesor Diana Derval, ekspert neuro-marketingu, jest autorką niezwykle ciekawego eksperymentu, który miał na celu określenie ich.
Możesz wykonać ten test samodzielnie poniżej. Wystarczy, że policzyć kolory, jakie widzisz na tym zdjęciu:
Ile barw udało ci się zobaczyć?
Mniej niż 20 barw:
jesteś dichromatem, co oznacza, że posiadasz jedynie 2 receptory w oku. Do dichromatów należy 25% ludności na świecie. Jednak nie ma powodów do zmartwień – psy też nimi są. Dereval mówi, że dichromaci mają skłonność do wybierania dla siebie czarnych, beżowych i niebieskich ubrań.
20-32 wyraziste kolory:
jesteś trichromatem. Oznacza to, że masz 3 rodzaje receptorów w oku odpowiedzialnych za fioletowy/niebieski, zielony i czerwony obszar. Około 50% ludności jest trichromatami.
32-39 wyrazistych kolorów:
Tak jak trzmiel, jesteś tetrachromatem. Według Derval, osoby takie posiadają 4 rodzaje receptorów. Denerwuje ich kolor żółty, dlatego unikają ubrań w tym kolorze. Około 25% ludności należy do tej grupy.
Ponad 39 barw:
Proponujemy, abyś policzył wszystko jeszcze raz! Znajduje się tutaj tylko 39 różnych barw, a na ekranie komputera prawdopodobnie tylko 35 jest dobrze odwzorowanych przez monitor.
Napiszcie w komentarzu, do której grupy się zaliczacie!