in

Każdy będzie musiał wymienić prawo jazdy. Znamy datę i kwotę, jaką przyjdzie za to zapłacić.

 

Wszyscy kierowcy, którzy posiadają bezterminowe prawo jazdy, będą musieli wymienić dokument. To nie jedyna zła informacja – warto bowiem podkreślić, że przyjdzie im także za to zapłacić! Kiedy można spodziewać się wprowadzenia tej zmiany? Znamy szczegóły, o tym trzeba wiedzieć.

Do 2013 roku w naszym kraju wydawano bezterminowe prawo jazdy. W wyniku nowelizacji przepisów można będzie o tym zapomnieć – od roku 2028 prawo jazdy będzie terminowe, a sam proces wymiany dokumentów potrwa do 2033 roku.

Jeśli bezterminowe prawo jazdy nie zostanie wymienione do 2033 roku, utraci swoją ważność z mocy ustawy. Kierowca będzie mógł zapomnieć o prowadzeniu swojego pojazdu, a w chwili zatrzymania funkcjonariusze potraktują go tak, jakby tego prawa jazdy w ogóle nie miał.

Terminowe prawo jazdy będzie ważne przez 15 lat. Po tym czasie kierowca będzie musiał wymienić dokument.

Należy podkreślić, że tylko samo prawo jazdy będzie terminowe. Uprawnienia wciąż będą bezterminowe.

Ile zapłacimy za nowy dokument?

Do wymiany dokumentu będzie zmuszony każdy – ile przyjdzie nam za to zapłacić? Jak się okazuje, opłata za nowe prawo jazdy to 100,50 zł – razem z opłatą ewidencyjną. Oprócz tego kierowca będzie musiał zapłacić ok. 20-30 złotych za zrobienie nowego zdjęcia do dokumentu.

A co z badaniem lekarskim? Pozostaje ono bezterminowe, nie trzeba będzie zadbać o nowe orzeczenie.

Ustawodawcy są zdania, że wprowadzenie terminowego prawa jazdy jest koniecznością ze względu na… zdjęcie. Funkcjonariusze mogliby mieć kłopot ze zidentyfikowaniem kierowcy, jeśli np. robił zdjęcie dwadzieścia lat temu.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!