Większość gospodarstw domowych może liczyć na niższe rachunki za prąd w 2023 r. Limit ma wynieść 2000 kWh. Część osób będzie korzystać z wyższych progów, ale konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku u sprzedawcy prądu.
Warto jednak pamiętać o tym, że zostało tylko kilka miesięcy. Lepiej nie przegapić tego terminu!
Termin wniosku
Polacy mają być chronieni przed podwyżkami cen energii poprzez zamrożenie cen prądu w 2023 roku. Aby nie odczuć podwyżek, należy zmieścić się w limicie zużycia prądu. Konieczne jest także dopełnienie pewnych formalności.
Gospodarstwa, które nie przekroczą limitu prądu, nie muszą martwić się o zmiany opłat. O jakich limitach dokładnie mowa? Przedstawiamy je poniżej:
2000 kWh — dla większości gospodarstw domowych
2600 kWh — dla gospodarstw domowych, w których jest osoba z niepełnosprawnością
3000 kWh — dla rodziców co najmniej trójki dzieci mających Kartę Dużej Rodziny lub dla gospodarstw domowych rolników
Większość gospodarstw załapie się na najniższy limit, czyli 2000 kWh. W takim przypadku nie trzeba martwić się o żadne formalności – limit będzie przysługiwał ustawowo. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku tych, u których może dojść do większego limitu zużycia prądu. Konieczne jest wtedy złożenie oświadczenia, które zapewni o prawie do wyższego limitu u sprzedawcy prądu.
Jak wynika z informacji podanych przez Fakt, większość firm energetycznych ma już przygotowane takie oświadczenia. Należy zająć się wypełnieniem informacji i złożyć wniosek w formie papierowej w punkcie obsługi klienta lub w formie elektronicznej.
Wniosek będzie zawierać podstawowe dane, jak i numer punktu poboru energii elektrycznej, czyli PPE, który znajdzie się na każdej fakturze. W oświadczeniu konieczne jest zaznaczenie, jaki limit nam przysługuje.
Termin na złożenie wniosku mija 30 czerwca 2023 roku, dlatego lepiej zająć się tym jak najszybciej, żeby nie zapomnieć.
Osoby, które nie złożą oświadczenia, w 2023 roku będą mogły liczyć tylko na limit zużycia w wysokości 2000 kWh.
W tym czasie istnieje szansa na nabycie prawa do wyższego limitu. Warto o tym pamiętać! Co zrobić w takim wypadku? Konieczne będzie złożenie wniosku do 30 dni od nabycia takiego prawa, a limit zostanie wyliczony proporcjonalnie do liczby miesięcy w 2023 roku.
Do wniosku należy dodać dokumenty, które udowadniają nasze prawo do korzystania z wyższego limitu. W przypadku gospodarstw rolników mowa o:
– numerze decyzji o wymierzeniu za 2022 r. podatku rolnego dla gruntów, na których zlokalizowane są oprócz budynku mieszkalnego również inne obiekty budowlane posiadające urządzenia i instalacje korzystające ze wspólnego rozliczania zużytej energii elektrycznej należące do gospodarstwa rolnego lub na których prowadzi się dział specjalny produkcji rolnej,
– nazwie organu podatkowego, który wydał decyzję,
– kopii decyzji
W przypadku rodziców, którzy mają co najmniej trójkę dzieci mowa o:
– numerze Karty Dużej Rodziny,
kopię Karty Dużej Rodziny.
Osoby z niepełnosprawnościami nie muszą dołączać do wniosku kopii orzeczeń poświadczających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, ale na wszelki wypadek powinny je mieć ze sobą.