in ,

Te telewizory będą „nielegalne”. Decyzja już zapadła, o tym lepiej wiedzieć

Już niebawem ze sklepowych półek może zniknąć dużo telewizorów. Stanie się to w związku z rozporządzeniem Komisji UE 2019/2021 z dnia 1 października 2019 r. ustanawiającym wymogi dotyczące ekoprojektu dla wyświetlaczy elektronicznych.

O jakich telewizorach mowa? Skąd taka decyzja? Znamy szczegóły.

Te telewizory będą już niedostępne

Rozporządzenie Komisji UE dotyczy wielu budżetowych konstrukcji w rozdzielczości 3840×2160 pikseli (4K). Telewizory z rozdzielczością 7680×4320 pikseli (8K) mogą zostać zupełnie wycofane z rynku.

Modele z oznaczeniem G według nowej klasy energetycznej A-G nie będą już możliwe do kupienia. Oznaczenie to nadaje się tym telewizorom, których wskaźnik efektywności energetycznej (EEI) w domyślnym trybie działania wynosi powyżej 0,90.

IFA visitors looking at the Sharp 8K TV, with a huge 120" screen

Od 2021 roku współczynnik w przypadku telewizorów 4K to najwięcej 1,10, jednak modele w 8K zupełnie się do tego nie wliczają.

Jak czytamy na portalu flatpanelshd.com, Komisja UE nie planuje żadnych zmian w rozporządzeniu, dlatego aktualnie sprzedawane modele w rozdzielczości 8K będą musiały zostać wycofane ze sprzedaży.

Dla przykładu, 65-calowy Samsung GQ65QN700A pobiera, według producenta, 220 W, a granica normy UE to 112 W.

Można się domyślać, że wraz z początkiem roku pojawią się promocje na te modele, które mają zniknąć ze sklepowych półek.

Niewykluczone także, że producenci zaczną w jakiś sposób obchodzić nowe wytyczne.

Co o tym sądzisz? Daj znać w komentarzu!