in

Telewizor dla osób starszych – jakie funkcje powinien posiadać?

Dla wielu starszych osób telewizor jest jednym z najważniejszych sprzętów w domu. Pozwala nie tylko zrelaksować się przy ulubionym filmie, ale stanowi prawdziwe okno na świat, pozwalające śledzić bieżące wydarzenia. Nic więc dziwnego, że wyborowi tego sprzętu mogą poświęcić oni sporo czasu, szukając najciekawszej opcji. Często w decyzji pomagają im bardziej obeznani technologicznie członkowie rodziny, powinni jednak oni popatrzeć na specyfikację sprzętów oczami tych, dla których telewizor będzie przeznaczony. Co wziąć pod uwagę, szukając najodpowiedniejszego modelu dla seniora? Pora przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu i ustalić listę najważniejszych elementów!

Telewizor dla seniora – kiedy wymienić?

Zwykle starsze osoby nie wymieniają często telewizorów, w pogoni za większą przekątną czy lepszą rozdzielczością. Przeciwnie, do zakupu skłaniają się dopiero wtedy, gdy odbiornik przestaje działać. Dobrym pretekstem do rozejrzenia się po rynku była zmiana systemu kodowania telewizji naziemnej. Stare modele telewizorów przestały być kompatybilne z nowym sygnałem. Oczywiście, wystarczy zakup dekodera DVB-T2, jednak dla wielu osób może być to okazja, by rozejrzeć się za nowym telewizorem.
Wszystkie nowe telewizory są kompatybilne z nowym systemem kodowania telewizji naziemnej, wybór na rynku jest więc spory! To może być pretekst ku temu, by zaznajomić bliską nam osobę z nowoczesnymi technologiami, wybierając bardziej zaawansowany sprzęt.

Telewizor dla osób starszych – na co zwracać uwagę?

W przypadku starszych osób, wybór nowego telewizora może przebiegać nieco inaczej, bo inne aspekty będą dla nich ważne. Miłośnicy technologii docenią zaawansowane technologie w rodzaju OLED i będą gotowi za nie sporo dopłacić, seniorzy jednak – chętniej sięgną po telewizor przede wszystkim prosty w obsłudze. Na jakie jeszcze aspekty warto zwrócić uwagę, kupując sprzęt dla starszej osoby?
Na liście warto uwzględnić:

 • przekątną ekranu – to okazja, by zaopatrzyć seniora w większy telewizor;
 • rozdzielczość – raczej 4K nie jest warunkiem koniecznym, spokojnie wystarczy Full HD, zważywszy, że starsze odbiorniki mogły mieć jeszcze rozdzielczość HD Ready;
 • smart TV – jeśli seniorzy korzystają z internetu, dobrze wyposażyć ich w telewizor ze smart TV – im łatwiejszy w obsłudze interfejs wybierzemy, tym lepiej;
 • wygodny pilot z wyraźnymi cyframi;
 • technologie optymalizacji obrazu – tak, by był on możliwie wyraźny;
 • odpowiedni budżet.

Jak widać, są to aspekty, które tylko częściowo pokrywają się z kluczowymi elementami, które zwykle analizujemy, wybierając telewizor do salonu. Starsze osoby są jednak specyficznymi konsumentami, którzy z różnymi zasobami ciekawości i odwagi wchodzą do świata nowych technologii.

Telewizor dla seniora – jakie najważniejsze funkcje?

Analiza kluczowych elementów, na które warto zwracać uwagę jasno pokazała, że sprzęt telewizyjny dla seniora cechuje się nieco inną specyfiką.
Co powinien posiadać?

 • Odpowiednią rozdzielczość – minimum Full HD.
 • Przekątną, która pasuje do wnętrza – dobrze postawić na telewizor ok. 43-calowy.
 • Wygodny sposób sterowania – pilot z dużymi cyframi, możliwość sterowania głosowego.
 • Smart TV z prostym w obsłudze interfejsem.
 • Podstawowe technologie optymalizacji obrazu, by ułatwić oglądanie.

Te wszystkie cechy znajdziemy w wielu modelach – zarówno wśród sprzętów od topowych producentów, jak również pośród mniej znanych, za to budżetowych marek. Telewizory w sklepie MediaMarkt to bardzo szeroka kategoria – bez większego problemu znajdziemy tam telewizor najlepiej dopasowany do potrzeb seniora z naszej rodziny!