in

Poprosiła o naprawę telefonu. Z jej konta zniknęły ogromne pieniądze, jest apel policji

Nieustanne rosnące zagrożenie cyberprzestępczością stanowi powód do niepokoju, szczególnie wśród użytkowników internetu i smartfonów. Coraz częściej słyszymy o sytuacjach, kiedy niewinne kliknięcie w nieznany link kończy się pustymi kontami bankowymi. Oszuści wykorzystują jednak różne okazje. Najnowszy przypadek związany z tym zjawiskiem dotyczy kobiety, która straciła ogromną sumę pieniędzy po oddaniu swojego telefonu do serwisu.

Ta alarmująca historia powinna służyć jako przestroga dla wszystkich użytkowników technologii mobilnej. Swoje urządzenia powinniśmy oddawać do naprawy jedynie w zaufanych serwisach, a nasze dane osobiste i finansowe zawsze powinny być odpowiednio zabezpieczone.

Telefon do naprawy

Jakiś czas temu lokalna komenda policji w Nysie (województwo opolskie) otrzymała zgłoszenie od kobiety, która stała się ofiarą cyberprzestępstwa. Jak wyjaśniła, incydent miał miejsce podczas jej podróży do Włoch, gdzie zdecydowała się na naprawę swojego telefonu komórkowego.

Po odebraniu naprawionego telefonu, spostrzegła, że z jej konta bankowego zniknęło około 87 tysięcy euro, co przekłada się na prawie 400 tysięcy złotych.

Funkcjonariusze podejrzewają, że do kradzieży doszło podczas naprawy.

Kradzież danych podczas naprawy telefonu

Co zrobić, aby uchronić się przed tego typu sytuacjami?

„Ustaw blokadę ekranu: hasło lub PIN. Jest to najbardziej skuteczna blokada ekranu. Korzystaj z zaufanych aplikacji i aktualizuj oprogramowanie. Trzymaj się oficjalnego sklepu z aplikacjami dla swojego smartfonu i możliwie ogranicz uprawnienia dla aplikacji. Aktualizuj oprogramowanie, kiedy jest to możliwe. Zainstaluj program antywirusowy – program antywirusowy w telefonie posiada szereg zabezpieczeń i zwiększy ochronę telefonu” – radzą funkcjonariusze.

Ta niepokojąca sytuacja jest mocnym przypomnieniem o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą nowoczesna technologia i cyberprzestępczość. Przypadek kobiety, która straciła niemal 400 tysięcy złotych po oddaniu swojego telefonu do naprawy, powinien skłonić każdego z nas do refleksji i zachowania szczególnej ostrożności.

Zawsze powinniśmy być świadomi, gdzie i komu powierzamy nasze urządzenia, a także jakie informacje są na nich przechowywane. Bezpieczeństwo w cyfrowym świecie jest nie mniej ważne niż w świecie rzeczywistym i powinniśmy podchodzić do niego z należytą powagą.

Podziel się tym ostrzeżeniem z innymi!