in

Od 15 października Polacy mogą ubiegać się o dodatkowe pieniądze. Znamy szczegóły, wielu odetchnie z ulgą

Każdy powinien wiedzieć, że już niebawem pojawią się olbrzymie zmiany. Wszystko zacznie się 15 października. Mowa o nowym programie pomocy finansowych. Wiadomo, kto dostanie pieniądze w ramach tarczy 5.0.

Już od 15 października Polacy mogą składać wnioski do ZUS-u o następne wsparcie. Rząd przygotował nowe rozwiązania, które mają pomóc wielu ludziom. Z pewnością niektórzy będą mieć powody do radości, kiedy poznają szczegóły.

Tarcza 5.0 – dla kogo pieniądze?

Od czwartku można będzie wnioskować o tzw. postojowe, a także o zwolnienie ze składek ZUS za okres lipiec-wrzesień 2020. Dodatkowe pieniądze otrzymają przedsiębiorcy z branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej. Wniosek trzeba złożyć na stronie internetowej PUE ZUS.

Zwolnieni z opłat ZUS za okres lipiec-wrzesień 2020 będą płatnicy z sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji, wystaw. Zwolnienie jest możliwe do uzyskania w chwili, gdy prowadzimy działalność przed 30 czerwca 2020 roku i wykazujemy, że obroty z tych miesięcy spadły o 75 % w porównaniu z poprzednim rokiem.

Świadczenia postojowe otrzymają agenci turystyczni i przewodnicy turystyczni. Jeśli mowa o agentach turystycznych, to warunkiem otrzymania środków (2080 zł) jest rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020.

Dodatkowych pieniędzy mogą spodziewać się przewodnicy, którzy zdecydowali się na zawieszenie działalności, ale przed 31 sierpnia 2019 roku. W takim wypadku mogą ubiegać się o postojowe. Mogą na nie liczyć także ci przedsiębiorcy, którzy dostawali postojowe z tarczy 4.0.

Poza tym dodatkowe świadczenie będzie przysługiwać: przedsiębiorcom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji. Jak czytamy na portalu kadry.infor.pl, chodzi m.in. o transport turystyczny, wystawianie i występowanie w przedstawieniach teatralnych czy prowadzenie dyskotek, salonów gier elektronicznych, plaż, jarmarków.

Ci, którzy ubiegają się o dodatkowe świadczenie, będą zobowiązani wykazać, że przychód w ostatnim miesiącu (poprzedzającym miesiąc, w którym złożony zostaje wniosek), jest mniejszy o 75% w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu w roku 2019.

źródło: kadry.infor.pl