in

Ciężarne kobiety zażywały ten lek na mdłości. Potem rodziły dzieci bez kończyn.

W erze, w której mamy już leki na wszystko popadliśmy w skrajność leczenia nawet naturalnych i zupełnie normalnych stanów lekkiego dyskomfortu czy niedyspozycji.

Mdłości w ciąży dotyczą około 60 procent kobiet, a kobiety doświadczały ich od zarania dziejów, a jednak pojawił się lek, który miał je łagodzić. Dostępny był bez recepty, między innymi w krajach zachodniej Europy, w Australii, Kanadzie i Japonii. Lek, który po pewnym czasie wycofano ze sprzedaży, ponieważ kobiety zażywające go, rodziły dzieci z krótszymi kończynami lub bez nich. Niektóre dzieci umierały niedługo po porodzie.

To lek o nazwie Talidomid był w sprzedaży w latach 1957–1961 jako środek nasenny ogólnego stosowania, a w zmienionych dawkach, jako lek na nudności i przeciwbólowy dla kobiet w ciąży. Preparat został zarejestrowany w ponad 50 krajach, pod różnymi nazwami.

W 1960 roku dostrzeżono związek między zażywaniem talidomidu z uszkodzeniami i śmiercią płodów. Zanim to nastąpiło ofiarą leku padło 16 000 dzieci.
 

12 000 urodziło się z wadami rozwojowymi, 4 000 zmarło zanim ukończyło rok życia.
 

Lek został wycofany w 1961 roku. Pozostały dzieci, które całe życie zmagały się z komplikacjami zdrowotnymi będącymi skutkiem zażywania Talidomidu przez ich matki w ciąży.
 

W Wielkiej Brytanii z wadami wrodzonymi w skutek leku urodziło się 460 dzieci. Minęło dużo czasu między alarmującymi danymi, przeprowadzonymi badaniami, a wycofaniem leku. Dla wielu dzieci za dużo. Wielu tragedii można było uniknąć.
 

 
Niemiecka paraolimpijka, Bettina Eistel, urodziła się bez rąk z powodu zażywania przez jej matkę Talidomidu.
 

 
Niestety to nie koniec zagrożeń. Obecnie lek Talidomid nadal powoduje defekty, tym razem wśród brazylijskich dzieci. Stosuje się go w leczeniu trądu. Niektóre kobiety, nieświadome ryzyka, zachodziły w ciążę w czasie leczenia.