in

59-letni szympans jest chory i nie chce nic jeść. Na ratunek przybywa jego najlepszy przyjaciel.

„Mama” to 59-letnia samica szympansa, która jest najstarszym matriarchatem słynnej kolonii szympansów w Królewskim Zoo Burgers w Arnhem (Holandia).

Biedaczka ostatnio się poważnie pochorowała i powoli zbliżała się do końca swojego życia. Jan Van Hooff jest profesorem biologii i fizjologii porównawczej na Uniwersytecie w Utrechcie specjalizującym się w badaniach nad ssakami naczelnymi. Jest również jednym z założycieli kolonii szympansów i od 1972 dobrze zna „Mamę”.

Nagle z dnia na dzień, Mama nie chciała nic jeść, pić i ignorowała cały personel zoo. Staruszka zmęczona życiem, zaczęła się poddawać. Ale jakimś cudem odzyskała trochę energii, kiedy stary przyjaciel złożył jej ostatnią wizytę. Jan przyszedł pożegnać umierającego szympansa. Początkowo Mama zignorowała jego obecność, ale kiedy zrozumiała, że to jej przyjaciel od 40 lat, którego najprawdopodobniej widzi po raz ostatni, jej nastrój zmienił się diametralnie.

Spotkanie, które zostało sfilmowane, jest tak potężne i emocjonalne, że można czerpać ogromną radość oglądając je. Mama promieniuje, kiedy Jan ją przytula. Ona nawet zjada wszystko, co jej tylko dał. Nie ma wątpliwości, że Mama pamięta Jana i traktuje go prawie jako swojego rodzica po tylu latach. Biedaczka zmarła niedługo po spotkaniu z Janem. Ale cieszy nas to, że przeżyła długie życie przepełnione miłością, a także odegrała ważną rolę w pomaganiu ludziom lepiej zrozumieć szympansy.

Koniecznie obejrzyj poniższe wideo i podziel się nim ze wszystkimi, którzy wątpią w uczucia zwierząt!