in

Minister Zdrowia podjął ostateczną decyzję. 1 czerwca czeka nas duża zmiana!

Łukasz Szumowski podjął bardzo ważną decyzję – nadchodzą duże zmiany już od początku przyszłego miesiąca. Powoli zacznie się przywracanie normalnego funkcjonowania zakaźnych szpitali jednoimiennych.

Minister Zdrowia o zmianach

Niektóre regiony cieszą się niewielką liczbą osób zakażonych koronawirusem i z tego względu planowane są zmiany w funkcjonowaniu sieci zakaźnych szpitali jednoimiennych w Polsce. Część placówek będzie normalnie funkcjonować już od początku przyszłego miesiąca.

,,Podęliśmy decyzję, że będziemy sukcesywnie przywracać funkcje normalnej pracy również w szpitalach jednoimiennych. Zaczniemy tam, gdzie jest najmniej nowych zakażeń” – mówi Łukasz Szumowski.

Minister zaznaczył, że zaledwie 2,2 tysiące łóżek z 11 tysięcy przygotowanych w szpitalach zakaźnych w całej Polsce jest zajętych. Placówki na obecną chwilę korzystają z 80 respiratorów.

,,W woj. lubelskim w szpitalu jednoimiennym na 300 łóżek jest 17 pacjentów, w lubuskim na 200 łóżek jest dwóch pacjentów , w warmińsko-mazurskim na 170 łózek jest 17 pacjentów, a w województwie podlaskim na 540 łóżek jest też 17 pacjentów. To pokazuje, że można zacząć myśleć o tym, żeby te szpitale zaczęły normalnie funkcjonować, już nie jako jednoimienne, zakaźne. Pozostawiamy oczywiście oddziały zakaźne jako ten bufor, gdzie mamy również sporę liczbę wolnych łóżek” – przekazał szef resortu zdrowia.

Nie jest to jednak jednoznaczne z tym, że nie będziemy musieli zmierzyć się z drugą falą pandemii. Minister podkreśla, że do wzrostu zakażeń może dojść jesienią.

źródło: Polsat News