in

Szczyt pandemii mamy już za sobą? Szumowski jasno wypowiedział się w tej sprawie.

Minister zdrowia zdecydował się skomentować stanowisko specjalistów z Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób dotyczące szczytu pandemii. Nie ma dla nas dobrych wiadomości.

Nie należy się zbyt wcześnie cieszyć – pomimo znoszenia restrykcji walka z koronawirusem dalej trwa.

Szumowski o szczycie pandemii

Minister Zdrowia w rozmowie z Łukaszem Szpyrką dla portalu Interia, odniósł się do tego, co powiedziała doktor Andrei Ammon z Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób. Twierdzi ona, że Polska jest ostatnim krajem Unii Europejskiej, który szczyt pandemii ma jeszcze przed sobą.

,,Nie do końca się zgodzę, bo pewnie doktor Ammon nie opierała się na aktualnych danych. Na pewno jednak idziemy inną krzywą niż wiele państw europejskich. Nasze działania miały na celu wypłaszczenie tej krzywej, by nie było szczytu, w którym w szpitalach mamy 10 tys. lub więcej osób i ludzie umierają z powodu braku respiratorów. […] Jesteśmy na płaskim szczycie. Gdyby nie ognisko śląskie mielibyśmy już wyraźny spadek zachorowań” – mówi Szumowski.

Co przyniesie jesień?

Według Ministra Zdrowia Polska ma już pierwszy szczyt pandemii za sobą, jednak nie wiadomo, co przyniesie nam czas jesieni.

,,We wrześniu lub październiku. Tyle tylko, że jesteśmy teraz przygotowani, dużo więcej wiemy o tym wirusie. Wreszcie jest lek. Nawet jak będzie drugi szczyt, to mamy zarejestrowany lek, który wiadomo że działa. Są pierwsze doniesienia o szczepionce. To w ogóle inny świat w porównaniu do wiedzy, którą mieliśmy jeszcze niedawno” – zaznacza.

W ostatnim czasie polski rząd znosi obostrzenia, które miały zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Działania te mają na celu odmrożenie gospodarki, ale nie jest jednoznaczne z tym, że uporaliśmy się z pandemią.

,,Każda decyzja odmrażająca jest kompromisem między ryzykiem epidemicznym, a ryzykiem upadku bądź znacznego spowolnienia gospodarczego kraju. To że praktycznie już przeszliśmy przez epidemię nie oznacza, że to koniec. Przed nami problemy gospodarcze, a później pewnie powrót do koronawirusa. […] Rzeczywiście, brakuje nam takiego czasu „pomiędzy”. Przeszliśmy przez trudny czas walki z epidemią. Nie wyeliminowaliśmy wirusa z naszego życia, bo obecnie nikt tego nie jest w stanie zrobić. Musimy jednak odmrażać gospodarkę, żebyśmy mogli żyć” – przekazuje Szumowski.

źródło: Interia