in

Jakie jest prawdopodobieństwo, że spotkamy na ulicy osobę zakażoną? Szumowski wyjaśnił.

W najbliższych dniach ma dojść do wprowadzenia IV etapu odmrażania gospodarki. Niektóre z decyzji wciąż pozostają niejasne dla Polaków. Na antenie stacji TVP Info, Łukasz Szumowski, wypowiedział się w tej sprawie i rozwiał przynajmniej niektóre z wątpliwości. Padła między innymi odpowiedź na pytanie, jakie jest prawdopodobieństwo spotkania osoby zakażonej koronawirusem.

Złagodzenie nakazu zakrywania ust i nosa

Wielu ludzi w naszym kraju nie jest w stanie zrozumieć wielu decyzji rządu, które zapadły w ostatnim czasie. Co sprawiło, że rząd postanowił złagodzić nakaz zakrywania ust i nosa? Szumowski odpowiada w programie „Gość Wiadomości”:

,,To samo, co skłoniło mnie, żeby je wprowadzić, tzn. liczba nowych zakażeń w tej transmisji poziomej. Czym innym są ogniska takie jak kopalnie czy fabryki, a czym innym są rozproszone nowe przypadki w transmisji poziomej. One oznaczałyby, że mamy dużo chorych na ulicach, a jeżeli nie mamy tych transmisji poziomych dużo, to oznacza, że spotkanie na ulicy drugiego chorego jest bardzo mało prawdopodobne, więc można już zacząć luzować, zwłaszcza w przestrzeni otwartej, na wolnym powietrzu.”

Spotkanie osoby zakażonej – na ile możliwe?

Minister zdrowia odpowiedział również pytanie, na ile tak naprawdę jest możliwe to, że spotkamy osobę zakażoną na ulicy. Podkreślił, że jest to bardzo mało prawdopodobne, jednak musimy uważać – złagodzenie nakazu zakrywania nosa i ust nie oznacza, że zagrożenie odeszło. Będąc w zamkniętych pomieszczeniach nadal musimy korzystać z maseczek, aby się nie narażać.

,,Oczywiście musimy nadal używać ich tam, gdzie ten dystans jest mniejszy, czyli w komunikacji i wewnątrz pomieszczeń, tam warto te maseczki jeszcze stosować” – podkreśla Szumowski.

Źródło: Wprost