in

Tych 9 produktów nie powinny jeść dzieci – Rodzice nie zdają sobie sprawy z ich szkodliwości

Cukier w diecie dzieci nie jest dla nikogo nowością. Dzieci wprost uwielbiają słodycze i wszystko to, co słodkie, a rodzice często nie potrafią odmówić swoim pociechom.

Jednak cukier nie wpływa to korzystnie na ich organizm i zmniejsza wrażliwość kubków smakowych, co doprowadza do tego, że nie mają ochoty na pełnowartościowe posiłki. Ponadto istnieją produkty, których po prostu nie można dać dzieciom z powodu fizjologicznych cech ich ciała.

Szkodliwe produkty dla dzieci

Sok

Soki są popularne wśród dzieci w każdym wieku. Mają prosty skład, ale trzeba pamiętać, że w szklance soku jest dużo cukru. Jest on wchłaniany do krwiobiegu, co nie wpływa dobrze na metabolizm.

Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca spożywanie owoców zamiast picia soków. Ze względu na zawartość błonnika cukier w owocach jest wchłaniany stopniowo, bez obciążenia organizmu.

Kasza manna

Kasza manna nie zawiera niczego poza węglowodanami. Nie zawiera większości składników niezbędnych do pełnego i właściwego rozwoju dziecka. Jest to „pusta” żywność, której lepiej nie podawać dzieciom.

Istnieją inne zboża bogate w składniki odżywcze – np. gryka czy płatki owsiane.

Jogurt

Aby wybrać zdrowy jogurt dla dziecka, musisz przestudiować jego skład. Po pierwsze, nie kupuj jogurtów, które są przechowywane w sklepach nie w lodówkach, ale na półkach. Po drugie, zamiast słodkiego jogurtu owocowego, lepiej jest stosować naturalny, niesłodzony.

Jogurty często zawierają wysoki poziom cukru, tłuszczu i kalorii, co zwiększa wagę dzieci, a także ryzyko rozwoju cukrzycy.

Suche śniadania

Płatki, musli, czekoladowe poduszki są prezentowane w reklamie jako źródło witamin i minerałów potrzebnych rosnącemu ciału. W rzeczywistości w takich produktach nie ma żadnych użytecznych substancji, a cukier występuje w nich w nadmiarze. W suchych płatkach śniadaniowych pozostają tylko łatwo przyswajalne węglowodany.

Najedzenie się płatkami jest bardzo trudne, więc po kilku godzinach dziecko znów będzie głodne. Doskonałą alternatywą dla suchego śniadania jest owsianka. Z owocami i orzechami może być atrakcyjna dla dzieci.

Serek glazurowany

Ten produkt jest szkodliwy nie tylko ze względu na dużą zawartość cukru. Poprzez wzmacniacze smaku trudno jest ocenić jakość sera. Syropy mogą zawierać konserwanty i inne substancje szkodliwe zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Lepiej jest jeść zwykły ser: z dodatkiem jagód i owoców staje się nie tylko wartościowy, ale także smaczny.

Miód

Miodu nie można podawać dzieciom poniżej 2 lat. Wynika to nie tylko z możliwej reakcji alergicznej. Czasami w miodzie zawarte są bakterie, które ze względu na związane z wiekiem cechy fizjologiczne organizmu dziecka mogą prowadzić do ostrej choroby zakaźnej – botulizmu dziecięcego.

Winogrona

 

 
Winogrona mają niezbędne witaminy i minerały dla niemowląt. Ale jest powód, przez który nie są one dobre dla dzieci: pestki winogron są dość duże i śliskie, a dziecko może je połknąć. Rezultatem może być zakrztuszenie albo nawet uduszenie.
 
Ponadto winogrona są dość ciężkim produktem dla układu pokarmowego, zwłaszcza dla dzieci. Dla dziecka są bardziej przydatne inne owoce, takie jak banany.

Witaminy dla niemowląt

 

 
Temat witamin dla dzieci jest dość delikatny. Faktem jest, że rodzice często polegają na swojej wiedzy i doświadczeniu zamiast konsultować się z pediatrą. I to jest rzeczywiście złe, a nawet niebezpieczne. Podawanie witamin dziecku jest konieczne tylko przy wyznaczeniu ich przez lekarza w odpowiednich dawkach.
 
Dziecko powinno otrzymywać witaminy z pożywienia, bez potrzeby dodatkowej suplementacji.

Koktajl mleczny

 

 
Wybierając między napojem gazowanym a koktajlem mlecznym dla dzieci, każdy rodzic będzie oczywiście dawał pierwszeństwo drugiemu. Okazuje się jednak, że koktajl mleczny nie ustępuje szkodliwości wody sodowej: zawiera dużo cukru i tłuszczu.
 
Ostatnie badania sugerują, że regularne stosowanie takiego tłustego i kalorycznego napoju może prowadzić do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Ten produkt jest szkodliwy dla dorosłych, ale o wiele bardziej dla dzieci.
 
Niemożliwe jest całkowite zabezpieczenie dzieci przed cukrem, ale warto, abyśmy my, jako rodzice starali się ten cukier ograniczać. Odpowiednia dieta w dzieciństwie decyduje w dużej mierze o tym, czy będziemy zdrowi w przyszłości.
 
Podziel się tymi informacjami na Facebooku!

Źródło:brightside.me