in ,

Śmiertelnie groźny szerszeń azjatycki zbliża się do Polski. Jest poważnym zagrożeniem nie tylko dla człowieka!

To lato obfituje w plagi nieprzyjemnych owadów. Komary nie pozwalają spokojnie posiedzieć nad wodą, ani spacerować po lasach i parkach. Niestety, wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze gorzej, ale nie za sprawą małych krwiopijców.

Szerszeń azjatycki zbliża się do naszego kraju

Te owady to prawdziwe zagrożenie dla ludzi!
W Chinach i Azji Południowo-Wschodniej, skąd pochodzi, zabija około 50 osób rocznie. Zazwyczaj wynika to z silnej reakcji alergicznej na użądlenie.

Szerszeń azjatycki – co to za owad?

Vespa velutina z pozoru jest podobny do szerszeni występujących w Polsce i chociaż owiane są złą sławą, zapewniamy, że w porównaniu z ich azjatyckimi przybyszami są bardzo łagodne.

Dlaczego jest taki groźny?

Szerszenie azjatyckie żądlą dużo mocniej niż nasze rodzime owady. Ich jad potrafi zabić dorosłego człowieka. Najgorsze jest to, że owad ten postanowił zwiedzać świat. Bardzo prawdopodobne jest, że wyprze europejskie szerszenie i zadomowi się u nas na stałe.

Szerszeń azjatycki może zniszczyć pszczoły

Przerażającą wizją jest fakt, że szerszeń azjatycki może zabić nasze pszczoły.

Jeden szerszeń jest w stanie uśmiercić codziennie aż 100 pszczół. Od dawna ekolodzy walczą o przywrócenie większej ilości pszczół, więc ta wiadomość jest zatrważająca. Szerszenie zabijają pszczoły, aby zjeść ich larwy i miód. Pszczelarze są przerażeni – wystarczy kilkadziesiąt szerszeni, aby zabić kilka tysięcy pożytecznych pszczół.
Eksperci twierdzą, że owady zbliżają się do naszych granic. Gołym okiem ciężko jest odróżnić szerszenia europejskiego od azjatyckiego, więc na wszelki wypadek trzymajmy się z dala od tych owadów.
Kolejną złą wiadomością jest to, że szerszenie azjatyckie są niezwykle agresywne.

Jak wygląda szerszeń azjatycki?

Szerszeń azjatycki jest łudząco podobny do znanych nam szerszeni. Długość ich ciała wynosi 20mm, trutnie dorastają do 24 mm, a królowe aż do 30 mm.
Ostrzeżenie! Owad w zeszłym roku był już widywany w Niemczech! A od kilku lat pojawia się w kilku europejskich krajach. Bądź ostrożny!

Miniaturka wpisu: instagram