in ,

Obostrzenia dla niezaszczepionych? Minister zdrowia przekazał konkretne informacje.

Pandemia koronawirusa ponownie daje się we znaki, jednak rząd do tej pory nie przekazał informacji odnośnie ewentualnych obostrzeń. Czy zostaną one wprowadzone w najbliższym czasie? Adam Niedzielski rozwiał wątpliwości na antenie TVN24.

Te restrykcje, z którymi mieliśmy do czynienia jeszcze przed okresem wakacyjnym, nadal nas obowiązują. Przedłużony został obowiązek utrzymywania 1,5 metra dystansu, a poza tym konieczne jest zasłanianie ust i nosa w zamkniętych pomieszczeniach. Czy możemy spodziewać się kolejnych obostrzeń? Jeśli tak, to czy będą one obowiązywać tylko osoby niezaszczepione czy może wszystkich?

Minister zdrowia o obostrzeniach

Adam Niedzielski w rozmowie z TVN24 poinformował, że na przełomie listopada i grudnia będziemy mieć do czynienia ze szczytem czwartej fali pandemii koronawirusa. Można spodziewać się wtedy dziennej liczby zakażeń wynoszącej 10 tys.

„Nie sprawdziły się scenariusze mówiące o 15 tysiącach nowych przypadków w październiku” – dodaje.

Niedzielski odpowiedział na pytanie, co z ewentualnymi obostrzeniami. Czy będą one obowiązywać niezaszczepionych?

„Poziom skłonności do szczepień zatrzymał się na poziomie 70 procent. W tej chwili mamy wyszczepienie dorosłej populacji rzędu 60 procent, to nie mamy już tak wiele przestrzeni” – wyjaśnia.

Minister zaznaczył, że rząd raczej nie ma w planach stosowania żadnego przymusu w chwili, gdy tylko 30% społeczeństwa powstrzymała się od zaszczepienia na COVID-19.

„Można wprowadzać różne regulacje, ale te regulacje powinny trafiać na odpowiednio przeanalizowane preferencje społeczne” – mówi.

Szef MZ przekazał, że projekt ustawy, który pozwala pracodawcy na sprawdzenie, czy jego pracownik się zaszczepił, zawiera także zapis zakładający obowiązkowe szczepienia medyków.

„Będziemy ten projekt trzymali na cięższe czasy” – informuje Adam Niedzielski.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: TVN24