in

WHO przekazało szokujące wieści. Świat nie może do tego dopuścić.

Światowa Organizacja Zdrowia postanowiła zwrócić uwagę na poważny problem, z którym mamy aktualnie do czynienia. Chodzi mianowicie o brak równowagi w dystrybucji szczepionek pomiędzy krajami bogatymi a biednymi. Z całą pewnością nie powinno to tak wyglądać.

Tedros Adhanom jest w szoku, że świat dopuścił do czegoś takiego.

Niesprawiedliwa dystrybucja szczepionek

Pandemia koronawirusa nie odpuszcza. Niemal każdego dnia słyszymy o zastraszającej liczbie zakażeń i ofiar. Z pomocą mają nam przyjść szczepionki, jednak okazuje się, że nie wszyscy dostają po równo.

„Trwa szokujący brak równowagi w globalnej dystrybucji szczepionek. W krajach o wysokim dochodzie średnio jedna na cztery osoby otrzymała szczepionkę Covid-19. W krajach o niskich dochodach jest to jedna na ponad 500 osób” – stwierdził podczas konferencji w piątek dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom.

WHO to lider programu Covax. Zakłada on dostarczenie wystarczającej ilości szczepionek najbiedniejszym krajom. Do tej pory udało się przekazać aż 38 milionów dawek do około 100 państw. W planach jednak są ponad dwa miliardy.

„Mamy nadzieję, że uda nam się nadrobić zaległości w kwietniu i maju” – mówi Tedros.

Jeszcze na początku 2021 roku Tedros stwierdził, że świat dąży do „katastrofalnej moralnej porażki” w związku z niesprawiedliwą dystrybucją szczepionek na koronawirusa. Gromadzenie zapasów wśród bogatych państw siłą rzeczy doprowadza do przedłużenia pandemii.

Źródło: o2.pl