in ,

Szczepionki bez strzykawek? Już niebawem będziemy świadkami prawdziwej rewolucji.

Soumya Swaminathan to naczelna lekarz Światowej Organizacji Zdrowia, która przekazała szokującą informację. Jak się okazuje, już za niecały rok będziemy mieć do czynienia z nowymi, ulepszonymi szczepionkami na COVID-19. Podawana będzie tylko jedna dawka i, co ciekawe, nie w zastrzyku! Znamy szczegóły.

Szczepionki bez strzykawek

Już niebawem pojawią się szczepionki nowej generacji. Będą one dostępne na rynku pod koniec tego roku. Póki co konieczne jest przeprowadzenie licznych testów, dzięki którym ma zostać potwierdzona ich skuteczność.

W 2022 roku możemy spodziewać się różnych tego typu preparatów, które będą pochodzić od kilku producentów.

Nowe szczepionki będą podawane w jednej dawce, nie będzie konieczne przechowywanie ich w ujemnych temperaturach, a także zmieni się forma ich podawania. Mowa o naklejanym plastrze lub sprayu do nosa.

Aktualnie testuje się 80 szczepionek w 120 krajach. Podanych już zostało około 360 mln dawek preparatów. Najwięcej zaszczepionych osób jest w Stanach Zjednoczonych i Chinach – odpowiednio 70 i 60 mln.

„W sumie na całym świecie testowanych jest ponad 80 szczepionek przeciwko koronawirusowi” – informuje WHO.

Zwracając uwagę na liczbę mieszkańców, akcja szczepień jest najszybsza w Chile. Codziennie szczepi się tam ponad jeden procent społeczeństwa. Warto podkreślić, że trafiły tam niemal wszystkie wyroby medyczne z wielu państw. Obywatele sami podejmują decyzję, którą szczepionką chcą być zaszczepieni.

Sytuacja związana z szybkością akcji szczepień jest podobna w Stanach Zjednoczonych. Każda doba to ponad 2 mln kolejnych zaszczepionych osób.

W Polsce w dniu jutrzejszym można będzie mówić już o trzech milionach zaszczepionych pacjentów.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

źródło: o2