Z pewnością wiele osób zastanawia się nad tym, jak szczepionki przeciwko COVID-19 wpływają na poszczególne aspekty życia. Naukowcy oczywiście cały czas to sprawdzają, rozwiewając wątpliwości i obawy. W ostatnim czasie doszło do zaskakującego odkrycia. Takich informacji nikt się nie spodziewał!
Na jaw wyszło, że szczepionka zwiększa liczbę plemników w nasieniu. Ci, którzy zastanawiali się nad tym, czy dojdzie przez nią do zaburzeń męskiej płodności, będą w szoku.
Szczepionka a płodność
Naukowcy z University of Miami odkryli coś, co od razu przykuło uwagę ludzi z całego świata. Wielu mężczyzn obawiało się, że szczepionka przyczyni się do powstania rozmaitych zaburzeń związanych z płodnością, tymczasem okazuje się, że jest wręcz przeciwnie! Wyniki badania opublikowanego przez pismo JAMA mówią same za siebie.
Do przeprowadzenia badania wykorzystano dwie szczepionki na COVID-19: Pfizer/BioNTech i Moderna. W badaniu wzięło udział 45 mężczyzn w wieku 18 – 50 lat. Nasienie ochotników było badane przed podaniem szczepionek i po 70 dniach po drugiej dawce.
Jak się okazuje, jakość nasienia dzięki szczepionce poprawia się i zwiększa się także ich liczba. Dla wielu osób to z pewnością wspaniała informacja!
Dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19 skomentował badania:
„Rewelacyjne wyniki badań – poprawa jakości męskiego nasienia po szczepieniach przeciwko COVID-19. Mężczyźni produkują więcej plemników po szczepieniach, co może zwiększyć szansę na potomstwo.”
Rewelacyjne wyniki badań – poprawa jakości męskiego nasienia po szczepieniach p/COVID-19! Mężczyźni produkują więcej plemników po szczepieniach, co może zwiększyć szansę na potomstwo. Może teraz Kościół wesprze Narodowy Program Szczepień? @EpiskopatNews https://t.co/5kqrrmjpBZ
— Pawel Grzesiowski (@grzesiowski_p) June 25, 2021
Prof. Daniel C. Gonzalez i jego współpracownicy z University of Miami są zdania, że plemniki stają się o wiele lepsze nawet u tych, którzy mieli ich zaniżoną ilość. W badaniu, które przeprowadzono, aż 8 mężczyzn miało z tym problem – średnia ilość plemników nie była u nich większa niż 8,5 mln/ml. Po zaszczepieniu na COVID-19 preparatami mRNA u 7 z nich liczba plemników zaczęła być prawidłowa (mediana to 22 mln/ml).
Naukowcy przekonują, że u żadnego z badanych mężczyzn nie doszło do zupełnego braku plemników w nasieniu. Nie zauważono też pogorszenia jakości nasienia, przede wszystkim dlatego, że do szczepionek mRNA nie wykorzystywano żywych wirusów.