in ,

Szczepionka na COVID-19 jeszcze w tym roku? Jest skuteczna w 90%! – „To wielki dzień dla ludzkości”

Odkąd tylko pojawiła się pandemia koronawirusa, cały świat pracuje nad szczepionką i lekiem, które pozwolą nam wygrać walkę. Po wielu miesiącach w końcu pojawia się nadzieja.

Firma Pfizer opracowała szczepionkę, która zapobiega 90% infekcji koronawirusem. Wyniki badań szokują.

Szczepionka na COVID-19

Amerykański gigant farmaceutyczny Pfizer razem z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech poinformowali w dniu dzisiejszym o tym, że ich szczepionka jest skuteczna w ponad 90%. Dotyczy to osób, u których wcześniej nie wystąpił koronawirus.

Analiza skuteczności została przeprowadzona przez zewnętrzny komitet monitorujący dane uwzględniające trzecią fazę badań klinicznych. W analizie zawarto 94 potwierdzone infekcje koronawirusem wśród 43,538 uczestników badania. Wyniki badań mówią same za siebie – szczepionka daje 90% skuteczność po 7 dniach od podania drugiej dawki.

W praktyce oznacza to, że ochronę uzyskujemy po 28 dniach od pierwszego szczepienia. Szczepionka jest podawana w dwóch dawkach.

„To wielki dzień dla ludzkości, jak i całej nauki” – mówi Albert Bourla, dyrektor firmy Pfizer.

Nie ma wątpliwości co do tego, że ten dzień to prawdziwy przełom. Naukowcy dotychczas zakładali, że jeśli uda się wynaleźć szczepionkę, to będzie ona miała co najmniej 75% skuteczności. Dziś okazuje się, że osiąga ona 90% – to naprawdę dużo. Pfizer twierdzi, że do końca 2020 roku jest w stanie zająć się dostarczeniem 50 mln dawek, a do końca 2021 – ok. 1,3 mld.

Jest jeden problem logistyczny – szczepionka wymaga przechowywania w temperaturze -80 stopni Celsjusza. Nie jest też jasne, jak długo będzie ona chronić zaszczepionych. Prezes Bourla jest jednak pozytywnie nastawiony:

„Jesteśmy o krok bliżej do zapewnienia ludziom na całym świecie tak potrzebnego przełomu, który pomoże zakończyć ten globalny kryzys zdrowotny” – przekonuje.