in ,

Raz na zawsze pożegnamy ogromne zagrożenie? To przełom, na który czekał cały świat.

Amerykańscy naukowcy przekazali właśnie wspaniałą wiadomość. Trwają zaawansowane prace nad szczepionką przeciwko boreliozie, czyli groźnej chorobie przenoszonej przez kleszcze.

Nie ma wątpliwości co do tego, że taka szczepionka to mógłby być prawdziwy przełom. Od wielu lat kleszcze budzą prawdziwy postrach.

Szczepionka na boreliozę

W tym roku kleszcze zdążyły się już pojawić. Wystarczyło, że zrobiło się ciut cieplej i już szukają swoich żywicieli.

„Zmieniający się klimat spowodował, że już teraz wyprowadzając naszego psa na spacer, powinniśmy sprawdzić po powrocie, czy nie złapał kleszczy” – powiedział jakiś czas temu w rozmowie z o2.pl Witold Katner, rzecznik prasowy Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

Niewykluczone, że już niebawem niektóre z problemów związanych z chorobami odkleszczowymi zostaną rozwiązane. University of Massachusetts Medical School w USA zajmuje się aktualnie badaniami nad szczepionką na boreliozę. Kieruje nimi dr Mark Klempner. Prace trwają już od dłuższego czasu.

Zaczęły się początkowe fazy testów. Szczepionkę miało otrzymać 66 osób z Lincoln w stanie Nebraska. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, będzie ona dostępna dla każdego w 2023 roku.

Kleszcze są ogromnym zagrożeniem zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Przenoszą wiele niebezpiecznych chorób, które niosą za sobą opłakane skutki np. nieleczona borelioza może uszkodzić nerwy, spowodować utratę pamięci czy przyczynić się do powstania stanu zapalnego wokół serca. Może dojść także do śmierci.

Jeśli znajdziemy kleszcza na swoim ciele lub na ciele naszego pupila, należy go niezwłocznie usunąć! Trzeba jednak najpierw wiedzieć, jak to zrobić, aby na pewno pozbyć się całego kleszcza. Na Internecie możemy znaleźć mnóstwo poradników.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

źródło: o2