in

Podano szczegóły odnośnie szczepień na koronawirusa. Wielu rodziców będzie zdruzgotanych.

Z pewnością rodzice zastanawiali się długo nad tym, czy dzieci będą mogły zaszczepić się na koronawirusa. W poniedziałek 7 grudnia szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk rozwiał wątpliwości, będąc gościem porannego programu Radia ZET. Wiemy już, kogo dokładnie będzie dotyczyć szczepionka.

Szczepionka na koronawirusa to preparat, na który od wielu miesięcy czekał cały świat. Amerykańska firma Pfizer została jej producentem i preparaty dotrą także do naszego kraju. Szef Kancelarii Premiera stwierdził jednoznacznie, że szczepionki nie będą dotyczyły dzieci.

Szczegóły dotyczące szczepionek na koronawirusa

W czasie audycji porannego programu Radia ZET zadano pytanie: czy dzieci będą szczepione na koronawirusa? Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk odpowiedział:

„Nie. Na tę chwilę nie ma żadnej szczepionki, która została w sposób skuteczny przetestowana na dzieciach. Pierwsze szczepionki, te od Pfizera, które dotrą do Polski, są przeznaczone dla osób powyżej 16. roku życia.”

Dodał przy tym, że szczegóły zostaną podane wtedy, gdy odpowiednie instytucje europejskie podadzą oficjalne informacje.

„Zresztą, to trzeba jasne powiedzieć: precyzyjne informacje dot. np. minimalnego wieku będziemy mogli podać, dopiero gdy stosowne struktury europejskie, m.in. Europejska Agencja Leków zatwierdzą tę szczepionkę. Wtedy o tych wszystkich szczegółach w sposób odpowiedzialny poinformujemy” – dodaje szef Kancelarii Premiera.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk wspomniał także o kampanii informacyjnej w sprawie szczepień na COVID-19. Ma ona ruszyć najprawdopodobniej we wtorek 15 grudnia 2020 roku.

„Ruszy wtedy specjalna infolinia, strona internetowa poświęcona wyłącznie programowi szczepień [przeciwko koronawirusowi – red.]. W drugiej połowie grudnia ruszy kampania na pełną skalę, we wszystkich mediach” – mówi Michał Dworczyk.

Prowadząca program Beata Lubecka spytała, co z benefitami dla zaszczepionych. Minister podkreślił, że szczepionki zapewniają bezpieczeństwo, co jest jednoznaczne z tym, że zaszczepione osoby będą mogły wziąć udział w różnych sytuacjach czy też działaniach, w które nie będą mogły być zaangażowane osoby niezaszczepione.

Zaznaczył, że nie jest to żadna forma przekupstwa – po prostu po zaszczepieniu dana osoba będzie bezpieczna dla otoczenia. Po drugim szczepieniu każdy otrzyma potwierdzenie w ramach weryfikacji osób zaszczepionych.

W poniedziałek ma zostać opublikowany projekt narodowej strategii szczepień.

Uważacie, że szczepienia powinny być obowiązkowe?

Źródło: wiadomosci.radiozet.pl