in

Szczepionka nie zadziała na nowy szczep koronawirusa? Jest odpowiedź WHO.

WHO wystosowało apel do ludzi na całym świecie. Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że pojawił się niedawno nowy, groźny szczep COVID-19. Jest on już w 22 państwach europejskich. Eksperci są zdania, że póki co nie trzeba się obawiać tego, że szczepionka nie będzie skuteczna w tym przypadku. Można odetchnąć z ulgą.

Polsat News przypomniał słowa dr Siddartha Datta z europejskiego oddziału WHO, który informuje, że badania nad nowym wariantem koronawirusa odkrytym w Wielkiej Brytami póki co napawają optymizmem. Szczepionka powinna być na niego odporna.

Szczepionka a nowy szczep koronawirusa

Hans Kluge, szef europejskiego biura WHO, poinformował, że mamy do czynienia z nowym szczepem koronawirusa już w 22 krajach europejskich. Jest on obecny we wszystkich grupach wiekowych. Dotychczasowe badania wykazały, że szczepionka będzie skuteczna w przypadku nowego szczepu. Ma on jednak zwiększoną zdolność do transmisji, co jest bardzo niepokojące. Raczej możemy spodziewać się zbliżonych objawów i nasilenia choroby do tych, które aktualnie obserwujemy.

„Przy zwiększonej zdolności przenoszenia i podobnym nasileniu choroby, wariant budzi jednak obawy. Bez działań podejmowanych w celu spowolnienia jego rozprzestrzeniania się, nowy wariant wirusa może wpłynąć na przeciążenie placówek ochrony zdrowia” – podkreśla Kluge.

Kluge zaapelował jednak o to, aby każdy wziął sobie do serca to, że mamy do czynienia z czymś, z czym musimy walczyć. Pandemia koronawirusa wciąż jest obecna i musimy traktować poważnie to zagrożenie.

„Ponad 230 milionów osób w Europie mieszka w krajach, gdzie obowiązuje pełen lockdown, a kolejne kraje ogłoszą takie środki w najbliższych tygodniach. Przenoszenie się wirusa w regionie osiągnęło bardzo wysoki współczynnik” – mówi.

Nowy szczep odkryto pod koniec roku 2020 w Wielkiej Brytanii. Tamtejszy rząd od razu podjął odpowiednie kroki, wprowadzając dodatkowe restrykcje.

Miejmy nadzieję, że szczepionka pozwoli nam w znaczny sposób zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl